Hangi bitkisel karışımlar çocuklarda öksürüğe iyi gelir?

Hangi bitkisel karışımlar çocuklarda öksürüğe iyi gelir?
Çocuklarda öksürükte kullanılan bitkisel formüller öksürüğün tipine göre değişir. Eğer öksürük yeni görülüyorsa, birkaç günlük bir olaysa, daha hafif bitkisel formüller kullanılır. Ebegümeci, ıhlamur gibi bitkilerle balgam söktürülmeye ve çocuk iyileştirilmeye çalışılır. Bu bitkiler çocuklar için ideal ve zararsızdır.

Her iki bitkinin de ortak özelliği, müsin içermeleridir. Çeşitli müsilajlar içerirler ve solunum yolunu kayganlaştırarak alınan mikropların atılmasını sağlarlar. Çocuk eğer basit bir mikrop almışsa bu sayede antibiyotik kullanmadan atlatır. Fakat uzun süren öksürüklerde, kronik sinüzit, kronik bronşit, alerji gibi altta yatan daha ciddi sorunlar olabilir. Bu durumda söz konusu sorunlara yönelik eklemeler yapılabilir.

İlave tedaviler

Eğer çocuğun alerjisi varsa, alerjen maddeden korumanın yanı sıra zencefil tedaviye dâhil edilebilir. Çünkü zencefilin yangı giderici özelliği vardır. Sinüziti varsa, bir lavanta türü olan karabaş otu gibi, adaçayı ve kekik gibi doğal antibiyotikler içeren bitkilerin çayları da eklenir.

Daha ciddi durumlarda kullanılan bitkisel drog meyan köküdür. Ancak meyan kökü çocuklarda mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir bitkidir. Ama üçlü etkisi olduğu için oldukça etkili bir bitkidir. Hem mikropları öldürür, hem yangı giderir hem de bağışıklığı güçlendirir.