Korkular, genel olarak içgüdüsel korkular ve öğrenilmiş korkular olmak üzere iki başlık altında ele alınır. Çocuklarda 4 yaşına kadar içgüdüsel korkular vardır. Çocuk ani ve şiddetli bir ses duyduğunda korkar. Ya da hayali yaratıklardan, gördüğü şekilleri bir şeylere benzetmekten dolayı korkabilir. Öğrenilmiş korkuları ise çocuklar ya anne babadan ya çevresindeki insanlardan ya da televizyondan öğrenir. Çocuğun korkuları büyük oranda ebeveynlerden kaynaklanır. 

Çocuk, anne ya da babanın bir canlıdan bir nesneden korktuğuna tanık olduğu zaman, o canlıyı korkulacak bir şey olarak algılar ve ondan korkmaya başlar. Arkadaşlarından öğrendiği korkuların kaynağı, yine anne babalardır. Çocukların kendi anne ve babalarının korku nesnelerini birbirlerine anlatmaları, bu korkuların çocuktan çocuğa geçmesine neden olur. Genel olarak fobi diye nitelendirilen yüksekten korkma, karanlıktan korkma gibi korkular daha kalıcıdır. Ancak çocukta 6-7 yaşından itibaren soyutlama kavramı geliştiği için canavarlardan ve bunun gibi hayali varlıklardan duyduğu korku, belli bir zaman sonra geçer.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

filiz hanım bende çocuğuma zarar verme korkusu var bir rüya gördüm uyandıktan sonra bu korkuya kapıldım 7 aydır sürüyor atlatamadım size gelsem yardım... devamı