Astım, çocukları da önemli oranda etkilemektedir. Astım atağı sırasında solunum yolları şişmiş veya kızarmıştır ve solunum yollarındaki hücreler normalden daha koyudur ve daha fazla balgam salgılanır. 

Bu faktörlerin hepsi (bronşit spazmı, kızarıklık ve balgam) zor nefes alma, nefes darlığı ve günlük aktiviteleri zorla yapmak gibi birtakım belirtilere yol açar. 

Astım atağının diğer belirtileri:

·         Nefes alıp verirken şiddetli hırıltı

·         Durmadan öksürme

·         Çok hızlı nefes alma

·         Göğüste ağrı veya sıkışma

·         Ense ve göğüs kaslarında gerilme

·         Endişe veya panik hissi

·         Yüzün solgun ve terli olması

·         Dudakların veya parmak uçlarının renginin maviye dönmesi

Astım atağının şiddeti çok hızlı artar. Bu nedenle, belirtileri fark eder etmez hemen tedaviye başlayın. 

Derhal astım spreyinizi veya bronkodilatörünüzü kullanmazsanız, nefes alıp vermeniz zorlaşır. Nefes ölçerle soluk verişinizi ölçtüğünüzde, değerin normalden yüzde 50’den daha düşük olduğunuz görürsünüz. 

Akciğerleriniz sıkışmaya devam ettikçe, nefes ölçeri hiç kullanamaz hale gelebilirsiniz. Çünkü bu durumda hırıldayacak kadar bile hava sirkülasyonu olmaz. Buna bazen ‘sessiz göğüs’ denir ki, çok tehlikeli bir belirtidir. Hemen hastaneye götürülmeniz gerekir. Bazı hastalar hırıltının kaybolmasını iyileşme belirtisi sanıp, acilen tedavi olmalarını gerektiğini fark etmezler. 

Size uygun bir astım tedavisi görmezseniz, giderek kötüleşirsiniz, dudaklarınız morarabilir ve konuşamayabilirsiniz. Bu renk değişimine siyanoz denir. Siyanoz, kanınızda oksijen miktarının azalmasından kaynaklanır. Acil astım tedavisi uygulanmazsa, bilincinizi hatta hayatınızı kaybedebilirsiniz. 

Astım atağı başladığında, astım tedavi planınızdaki acil bakım bilgilerini hemen uygulayın. Çünkü bu belirtiler, hayati tehlike yaratabilen astım ataklarında ortaya çıkar. Acilen tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir. 

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

hocam bende astım var ventolin kullanıyorum önerebileceğiniz başka ilaçlar varsa sevinirim yaşım 13... devamı