Kunter, yaptığı yazılı açıklamada, baharda havaların çok değişken olması nedeniyle mikrobik bronşit, nezle ve gribal enfeksiyonlarda artış yaşandığını kaydetti.

İlk bakışta bahar mevsiminde görülen bu tip enfeksiyon hastalıklarının alerjik hastalıklarla benzerlik gösterebildiğini ve karıştırılabildiğini bildiren Kunter, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların, alerjik hastalıklardan çok farklı olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Kunter, yanlış tanı, bir yandan gereksiz antibiyotik ve ağır ilaçların kullanımına yol açarken bir yandan da şikayetlerin uzamasına ve ağırlaşmasına neden olabildiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bahar aylarında sıkça görülen alerjik hastalıklar uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilir ve tedavisi daha güç hale gelebilir. Bu nedenle özellikle bahar mevsiminde ortaya çıkan inatçı öksürük, tekrarlayan hapşırıklar, burun akması veya tıkanıklığı, göz sulanması gibi şikayetlerin alerjik nedenlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.''

VİDEO: ALERJİ

Alerjik reaksiyonların genel olarak dört tip olduğunu belirten Kunter, günlük yaşantıda en sık karşılaşılan ve bahar aylarında yaygın olarak görülen 'tip 1' alerjik reaksiyonun, meydana geldiği organa göre astım, alerjik nezle, alerjik göz nezlesi, ürtiker gibi hastalıkları ortaya çıkardığını kaydetti.

Prof. Dr. Kunter, bazı alerjenlerin yıl boyu bulunduğu ve neden olduğu alerjilerde yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabildiğini ifade ederek, ''Bunlara örnek olarak ev akarları, ev hayvanları, gıda alerjileri verilebilir. Bazı alerjenler ise belli mevsimlerde ortaya çıkarak hastalıklara neden olur. Bahar aylarında ortaya çıkan çeşitli ağaçların, çimen ve otların polenleri mevsimsel alerji nedenlerine iyi bir örnektir'' ifadesini kullandı. 

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

14 yaşındaki kızım da haşimato troidit teşhis edildi. Tedavi olur mu osteopati ile tedavisi mümkün mü?... devamı