Astıma Dair Yanlış Kanılar

Yaşlandıkça astım iyileşir

Gerçekler:

Astım, hayat boyu süren bir durumdur. Bir çocuğun astımı, zamanla daha iyi veya daha kötü olabilir ve astımı olan bazı çok küçük çocuklar büyüdükçe çok daha iyileşebilirler, ama çoğu insan için astım hayatlarının geri kalanı boyunca bakidir.

Spor ve fiziki faaliyet astımı kötüleştirir

Gerçekler:

Fiziki faaliyet ve onunla beraber gelen kondisyon, astımlı olanlar da dahil her çocuğun hayatının parçası olmalıdır. Astım, fiziki faaliyete müdahale etmez ama çocuğunuz faaliyetlere tam olarak katılabilmek için ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir. İlk olarak sağlık uzmanınızla durumu görüşün.

Herkesin astımı aynıdır.

Gerçekler:

Astımın ciddiyeti, bir kişiden diğerine büyük oranda değişebilir. Bir kişinin tedavisi bir diğeriyle aynı olmayabilir. Sağlık uzmanınızla konuşun veya Astım Mücadele Planınıza göre hareket edin ve başka hiç kimseyle astım ilaçlarınızı paylaşmayın.

Astım duygusal bir rahatsızlıktır.

Gerçekler:

Astım, akciğerlerdeki iltihaplanma ve sıkışmayla oluşur. Bir astım krizi geçirmek streslidir ama duygular astıma neden olmaz.

Astım ilaçları almaksızın dayanmak daha iyidir.

Gerçekler:

Eğer bir kişi ilaç almadan bir astım krizi atlatmaya çalışıyorsa, akciğerler astımla mücadele etmekte daha da güçlenmez veya ilaçsız daha iyi başa çıkamaz. Aslında bir krizle beraber gelen akciğer iltihaplanması, akciğerlere kalıcı zarar verebilir. Her zaman Astım Mücadele Planına göre ilaçlarınızı kullanın. Sorularınız varsa sağlık uzmanınızla konuşun.

Astımda kullanılan steroidler, tehlikelidir.

Gerçekler:

Astımı kontrol altına almak için kullanılan kortikosteroidler, bazı sporcular tarafından kullanılan yasadışı steroidlerle aynı değildir ve kaslar üzerinde veya atletik performans üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ciltteki kaşınmayı veya iltihaplanmayı azaltmak için kremlerde bulunan steroidlerle ilişkilidir. Birçok bilimsel çalışma, astım ilaçlarının uzun dönem kullanımlarında güvenli olduğunu göstermiştir.

Astımda kullanılan steroidler, büyümeyi engeller.

Gerçekler:

Büyük tıbbi çalışmalar, solunan kortikosteroidleri kullanan çocukların, başlangıçtaki büyümelerinde çok küçük, geçici gecikmeler olmasına rağmen, sonunda normal boy uzunluğuna eriştiklerini göstermiştir. Ama bu çalışmalar, tedavi edilmeyen astımın ve sonucunda akciğerlere verdiği kalıcı zararın, büyümenin yavaşlaması üzerinde önemli bir etkisi olduğunu da açıkça gösterilmiştir. Astım Mücadele Planının çocuğunuzun astımını tedavi etmede en iyi olası yol olduğunu garanti etmek için sağlık uzmanınızla işbirliği yapın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

HOCAM CHORIOMON 5000 ILACI KULLANIYORUM 1 AY SONRA KAN TAHLILI YAPTIRIN GEREKIRSE EK ILAC YAZARIM DEDINIZ SONUCLAR AST:28 ALT:29 GGT:8 FSH:1.5 TOTAL... devamı