Çocuklar için yazlık ayakkabıların, kışlık ayakkabılardan ve diğer ayakkabılardan sadece şekilsel ve kapalılık açısından bir farkları vardır. Çünkü çocukların giyeceği tüm ayakkabıların burunlarının yuvarlak ve geniş olması, ayağın önden ve yandan sıkışmasını engelleyecek nitelikte olması gerekir.

Yazlık olsun kışlık olsun yine bütün çocuk ayakkabılarında olması gereken ortak özellik, hafifliktir. Henüz çok güçlü olmayan çocukların ağır ayakkabılar giymeleri, onların yürüme potansiyel ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Sandalet ve terlik seçimi

Yazın en çok tercih edilen ayakkabılar, sandalet tipi olanlardır. Bunların da yumuşak, yuvarlak burunlu ve çocuğun ayağına tam olarak uygun olması gerekir. Ayağı kavraması açısından büyük olanlar tercih edilmemelidir. Ayrıca alınacak sandaletin çocuğun ayağını dış etkenlerden koruyacak özellikte olması gerekir.
Yetişkinlerde de kullanılan, hafif materyalden yapılmış, önü kapalı ve üstü delikli terlikler çocuklar için de tercih edilebilir. Bu terlikler sahilde ya da sulu ortamlarda rahatça kullanılabilir. Çünkü çocukların ayaklarının hızlı bir şekilde kurumasına olanak verir.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Hocam sağ el işaret parmağı ile orta parmağın birleştiği yerde eklem yerinde düşme sonucu kapsül yırtığı meydana geldi 15 gün alçıda kaldı el bileğimd... devamı