Çocuklar için kışlık ayakkabı seçilirken, kışın sertliği ve yağmur gibi faktörler dikkate alınarak, bot türü ayakkabılar tercih edilebilir. Ancak bu yetişkin botları gibi, sadece ayağı biraz daha yukarıya doğru dış etmenlerden korumak amacıyla tercih edilmez.

Çocuklar için seçilecek kışlık ayakkabının yumuşak olması çok önemlidir. Burun kısmının yuvarlak olması, bütün çocuk ayakkabıları için öncelikle dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Çünkü ayakkabının önü yuvarlak olduğu zaman, parmak kısmındaki olası bir sıkışma önlenmiş olur.

Kışlık ayakkabının dış yüzeyinin, çocuğun ayağını yağmurdan, kardan ve soğuk etmenlerden koruyacak bir niteliği sahip olması gerekir. Çünkü dış ortam ısısının içeriye alınmaması, ayağın ısısının korunması açısından son derece önemlidir.

Bu ayakkabılar cırt cırtlı ya da bağcıklı olabilir. Rahatlıkla katlanabilecek esneklikte olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabının iç kısmında bombenin olması tercih edilen özelliklerden biri olmalıdır.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Hocam sağ el işaret parmağı ile orta parmağın birleştiği yerde eklem yerinde düşme sonucu kapsül yırtığı meydana geldi 15 gün alçıda kaldı el bileğimd... devamı