Dünyanın her yerinde çocuklarda saç biti yaygındır. Ebeveynler sık sık en etkili saç biti tedavisi arayışındadırlar.

Aslında bu durumun sebebine tedavisinden daha az önem veriliyor. Bu, endişelendirici çünkü saç biti, ısırıkları yüzünden kafa derisinde kaşıntıya sebep oluyor. Enfekte olursa çocuklar boyundaki lenf bezlerinin şişmesine maruz kalıyorlar.

Saç bitinden en fazla okul öncesi çocuklar enfekte oluyor. Bu yaş grubunda saçlarının uzunluğu ve kalınlığı nedeniyle en çok kızlar bitleniyor. Afrikalı ve Amerikalılar nadiren bu parazitlerin istilasına uğrarlar.

Saç biti tedavisinin çeşitli şekilleri vardır. İşte bazıları:

1. Şampuan

Doğal tedavi yolları ya da kimyasal bazlı saç bakımı ürünleri mevcutdur. Öncelikle, saç bitinin özel olarak formule edilmiş şampuan kullanılarak tedavi edilmesi en uygun yoldur. Ama kafa derisi hafif bitlenmişse saçı sürekli tarayarak sirkeleri elle uzaklaştırmanın etkili bir saç biti tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.Bazı durumlarda bir gecede tamamen yok edilmedikleri için sirkeler görünmeye devam ederler.

Saç bitinin hızlı çoğaldığı bilinmelidir. Sirkeler yedi gün içinde yumurtadan çıkar ve günde yüze yakın yumurta bırakırlar. Bu yüzden herhangi bir kimyasal bazlı saç biti tedavisine girişmeden önce sabırlı bir şekilde bu sirkelerden kurtulun.

2. Çocuğunuzun Eşyalarını Sıcak Suda Yıkayın

Çocuğunuzun kıyafetlerini, yatak örtülerini ve havlularını sıcak suda yıkamak saç biti tedavisinin bir parçasını teşkil eder. Aslında tedavi başlatılmadan önce de sirkelerin yerleşmiş olabileceği halıları elektrik süpürgesiyle süpürmek dahil bu işleme dikkat edilmelidir.

3. Doğal Yağlar

Zeytin yağı ve tea tree yağının kullanılması gibi diğer saç biti tedavileri hemen kullanılmamalıdır. Bu doğal yollara başvurmadan önce çocuğunuzun doktoruna danışmanız iyi olur.

Saç biti ebeveynlerde paniğe sebep olmamalıdır. Bu ebeveynlere vereceği utanç nedeniyle çocuğu da endişelendirebilir.Her ne kadar saç biti şampuanları hazır bir şekilde bulunabilse de bu parazitlerden kurtulmanın anahtarı önlemedir. İşte önlemenin yolları:

 

  • Özellikle oyun zamanında, spor yaparken, yatıya kalınan misafirliklerde ve benzerlerinde bitlenmiş çocuklarla temastan kaçınmak
  • Saç biti tedavisi uygulamak her zaman bitin tedavi edileceğinin garantisi değildir.
  • Saç biti tedavisi şampuanlarının yanında özel taraklar da verilir. Bu taraklar bitlenmeyi önlemek için başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
  • Enfekte olmuş birisinin kullandığı yatak ve kanepelerde yatmaktan kaçınmak da saç biti tedavisinin bir parçası olmalıdır.
  • Güneşin altında durmaktan kaçının veya çocuğunuzun dışarı çıkarken bir kep veya bandana takmasını sağlayın.

Saç biti tedavisi sonuç verecektir ama bitten tamamen kurtulmak zaman alır. Çocuğunuzun bitlenmesini istemiyorsanız gerekli önleyici tedbirleri almaya dikkat edin.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı