Saç Bitinden Kurtulun!

Saç Bitinden Kurtulun!

Saç Biti Kaşıntı mı Yapıyor? Uygun Teşhis ile Saç Bitinden Kurtulun!

Pediculus humanus capitis (insanı enfekte eden bit türü) saç bitinin bilimsel adıdır.Saç biti insan saçında ve kafa derisinde yaşayan parazit bir böcektir. Yaşamda kalmak için bu parazitler insan kanına ihtiyaç duyar.

Bitlenmek tüm dünyada insanların başına gelir.Yaklaşık altı ile on iki milyon insan her yıl bitlenir ve en fazla yaşları üç ila on arasındaki çocuklarda görünen çok yaygın bir durumdur.

Saç biti üç biçimde bulunabilir, sirke, larva ve yetişkin.

Sirke saç bitinin canlı yumurtasıdır, insan saçına kitin tabakası ile bağlıdır. Oval şekilleriyle bunlar sarı ile beyaz renkte olurlar.

Larva sirkenin bir sonraki aşamasıdır. Sirkeler bir haftada yumurtadan çıkarak larva olurlar. Bir çok yönden yetişkinlere benzerler ama cinsel organlarının gelişimi yoktur. Larvaların yetişkin haline gelmeleri bir hafta alır.

Yetişkin bit boyutu altı bacakla yaklaşık susam tohumu kadardır. Koyu ile grimsi beyaz renktedir. Bu, otuz güne kadar yaşayabilir. Yaşamak için yetişkin bit insan kanı ile beslenecektir. Saç biti baştan düşerse yaklaşık iki gün yaşayabilir.

Saç biti doğrudan saçla, başla, kıyafetlerle ve bazı kişisel eşyalarla temasla kişiden kişiye kolayca yayılabilir. Bitlenmiş bir insan tarafından kullanılmış tarağı kullanarak veya bitlenmiş insanla aynı yatakta, kanapede veya yastıkta yatarak bitlenebilirsiniz.

Kafa derisine yakın sirkelerin olması kişinin bitlenmiş olduğunu kanıtlar. Saç biti istilasının olağan semptomu daha çok kulaklar ve boyun etrafında kaşınmadır. Ama bazı insanlar kaşıntı hissetmezler.

Tüm canlı saç bitlerini ortadan kaldırmak ve öldürmek için saça ve kafa derisine yakından bakarak saç biti teşhis edilebilir (elle toplayarak veya bit tarağı kullanarak). Tarayarak veya elle toplayarak sirkeleri de baştan uzaklaştırabilirsiniz.Sirkeleri kolayca bulup uzaklaştırabilirsiniz ama larvalar ve yetişkinleri yakalamak zordur çünkü arayan parmaklardan hızla kaçabilirler.

Saç sabunları, saç biti öldürücü şampuanlar veya kondisyonlayıcılarla başın yıkanması aktif bitlerin bazılarını ortadan kaldırabilir. Elle sirke toplama bunlarla birlikte yapılmalıdır, çünkü kimyasalların sirke öldürmede başarılı oldukları asla kanıtlanamamıştır.

Saç bitini ortadan kaldırmanın etkili tedavi seçeneklerinden birisi havasız bırakarak öldürmektir ama boğma ajanını nasıl ve ne zaman uygulayacağınızı bilmelisiniz. Boğucu ajan olarak zeytin yağının saç bitini öldürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda zeytin yağının bazı alerjik özellikleri de vardır.

Saç bitinin AİDS gibi bulaşıcı hastalıkları kişiden kişiye geçiremeyeceğini bilin. Ayrıca pedikülist kullanmanın saç bitini ortadan kaldırmada %100 etkili olamadığını da bilmelisiniz.

Sizin veya çocuğunuzun bitlendiğine emin olmadan önce kendinize tedavi uygulayarak yanlış teşhiste bulunmayın. Saç bitiniz olup olmadığından emin değilseniz doğru teşhis için bir sağlık uzmanına gidin.

  • saç biti