Nedir

Vücut Biti

Vücut bitleri susam büyüklüğündeki ufak böceklerdir. Vücut bitleri kıyafetlerinizde yaşar ve kanınızdan beslenmek için gün içerisinde birkaç kez vücudunuzda geçer. Vücut bitlerinin en yaygın olarak bulunduğu alanlar bel, kasık ve koltukaltı bölgeleridir. Bu bölgelerde kıyafetler cilde daha fazla dokunur. 

Vücut bitleri, mülteci kampları ve evsiz barınakları gibi kalabalık olan ve hijyenik olmayan yaşama koşullarında daha yaygın bulunur. Vücut bitleri bazı hastalık türlerini yayabilir, hatta salgın hastalıklara neden olabilir. 

Bitlenen kıyafetler ve yatak örtüleri sıcak sabunlu suda yıkanmalıdır ve sıcak devirli makinelerde kurtulmalıdır.

Belirtileri

Belirtileri

Vücut bitleri aşırı kaşıntıya neden olabilir.

Temizlik koşullarının iyileştirilmesi bitlerin arındırılması için yeterli olmuyorsa veya bitlerin ısırdığı bölgelerde kaşıntıdan dolayı cilt enfeksiyonu oluştuysa doktorunuza danışın.  

Sebepleri

Sebepleri

Vücut bitleri saç bitleriyle benzerdir; fakat farklı alışkanlıklar gösterir. Saç bitleri insan saçında yaşar ve saç derisinden beslenirken vücut bitleri genellikle kıyafetlerde ve yatak örtülerinde yaşar. Vücut bitleri kanınızdan beslenmek için gün içerisinde birkaç kez cildinize geçer. 

Vücut bitleri yumurtalarını (nit) genellikle kıyafetlerin kat yerlerine bırakır. Vücut biti bulunan biri, kıyafet ve yatak örtüleriyle yakın temas kurmanız halinde bitler size de geçebilir.

Risk Faktörleri

Risk Faktörleri

Vücut bitlerinin yüksek oranda bulaşma riski gösterdiği kişiler arasında:

 • Savaş mültecileri
 • Evsiz kişiler

Doğal afet mağdurları yer alır.

Komplikasyonları

Komplikasyonlar

Vücut bitleri vücudu sarması genellikle ciddi sorunlara yol açmaz. Bununla birlikte vücut bitleri bazen aşağıdaki ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir:

 • İkincil enfeksiyonlar. Böcek ısırmaları nedeniyle vücudunuzu kaşıdığınızda veya bitler kanınızla beslenmek için sizi ısırdığında cildiniz tahriş olabilir. Kaşıntıları azaltmak için cildinizi kaşıdığınızda bu da cildinizi tahriş edebilir. Cildiniz bu tahrişler nedeniyle soyulduğunda başka enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.
 • Cilt değişiklikleri. Eğer vücut bitleri cildinizde uzun süre bulunursa, özellikle kasık veya üst kalça bölgesindeki deride kalınlaşma veya renk değiştirme gibi cilt değişiklikleri gözlemlenebilir.
 • Hastalığın yayılması. Bu nadiren gözlemlenen bir durum olsa da vücut bitleri karahumma, nükseden yüksek ateş veya siper humması gibi bakteriyel hastalıklar taşıyabilir ve bu hastalıklar vücuda yayılabilir.

Muayenesi

Muayene

Vücut bitlerinden kendi başınıza kurtulamazsanız, aile doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Randevudan önce yapabilecekleriniz
Randevudan önce, aşağıdaki sorunların cevaplarını liste halinde yazın: 

 • Ne zamandan beri vücudunuzda bitlerin bulunduğunu düşünüyorsunuz?
 • Ne tür belirtilerle karşılaşıyorsunuz?
 • Vücut bitleri size nasıl bulaştı?
 • Vücut bitlerinizi diğer kişilere bulaştı mı?
 • Şu ana kadar hangi tedavi yöntemlerini denediniz?
 • Herhangi bir kronik sağlık sorununuz var mı?
 • Ne tür ilaçlar veya takviyeler kullanıyorsunuz?

Doktorunuzun randevu esnasında yapacakları
Fiziksel inceleme esnasında, doktorunuz cildinizi ve kıyafetlerinizin kat yerlerini inceler.

Testleri

Testleri

Siz veya doktorunuz vücudunuzda ve kıyafetlerinizde yapacağınız görsel bir incelemeyle vücut biti teşhisini koyabilirsiniz. Bit yumurtalarının bulunması ve bitlerin hareket etmesi vücudunuzda bitlerin bulunduğunu kanıtlar.

Tedavisi

Tedavisi

Vücut bitleri ilk olarak vücudun ve bitlenen eşyaların sabunlu, sıcak suyla tamamen yıkanmasıyla tedavi edilir.

Eğer bu önlemlerle yaramazsa bazı reçetesiz losyon veya şampuanları deneyebilirsiniz. Eğer bu yöntemler de işe yaramazsa doktorunuz size reçeteyle bazı losyonlar önerebilir. Bitleri yok eden ürünler insanlarda toksin etkisi yarayabilir. Bu nedenle bu ürünler kullanılırken talimatlara dikkat bir şekilde uyulmalıdır.

Yaşam Tarzı

Yaşam Tarzı

Vücut bitlerinden genellikle kendinizi ve vücut biti bulunan kişisel eşyalarınızı temizleyerek kurtulabilirsiniz. Vücut biti saran yatak örtülerini, kıyafetleri ve havluları sıcak ve sabunlu suyla yıkayın. Su en az 54°C olmalıdır. Ardından yıkadığınız kıyafetleri 20 dakika boyunca yüksek sıcaklıkla kurutun. Yıkanmayan eşyaları iki hafta boyunca plastik bir kutuda kapalı tutun.

Önleme

Önleme

Vücut bitlerinin önlenmesi için vücut biti bulunan kişilerle yakın fiziksel temas kurmayın veya bu kişilerle kıyafet veya yatak örtülerini paylaşmayın.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı