AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hale Ören, çocuklarda ishal vakalarında artışın en önemli nedeninin temiz olmayan suların tüketilmesi olduğunu söyledi. Suların hijyenik olması gerektiğini vurgulayan Ören, ''Sütlü gıdaların ve et ürünlerinin iyi koşullarda saklanmamış olması, elektrik kesintilerinden dolayı ısınıp tekrar soğutulması gibi etkenler, ciddi yaz ishalleri nedenlerinin başında geliyor,'' dedi.

Video: Bebeklerin Alt Temizliği

Prof. Dr. Ören, gıdaların son kullanma tarihlerinin iyi incelenmesi gerektiğini vurguladı ve temizliğinden emin olunmayan yüzme havuzları ve denizlerin de ishal için ciddi risk oluşturduğunu bildiren Ören sözlerine şöyle devam etti: ''Sebze meyvelerin iyi yıkanması ve genel hijyen çok önemli. Açıkta satılan gıdalara dikkat edilmeli,'' dedi.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı