Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Kamboçya Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Nisan'dan itibaren yaşları 3 ila 11 arasında değişen en az 52 çocuk, bilinmeyen bir hastalık yüzünden öldü. Yapılan incelemede kullanılan numunelerin büyük bir bölümünde positiv Enterovirüs 71'e (EV-71) rastlandığı, ölümcül virüsün el, ayak ve dudaklarda hastalığa yol açarak ilerlediği belirtildi.

DSÖ'nün Kamboçya'da çalışan sağlık uzmanı Nima Asgari, bu virüsün genel olarak Asya kıtasında görüldüğünü, Kamboçya'da ise ilk kez ortaya çıktığını bildirerek, virüsün tanımlanmasının önemli ama yetersiz olduğunu söyledi.

Video: Dr. Ali Tırtır "Çocuk Hastalıkları"

Yüksek ateş, solunum yolu sorunlarıyla çocuklar arasında ölümcül tehlikelere yol açan gizemli hastalık hakkında bilgi veren Kamboçya Kentha Bopha Çocuk Hastanesi'nin kurucusu ve hasta çocukların büyük bir kısmını tedavi eden Pediatr Beat Richner, bugüne kadar 64 çocuğun öldüğünü ve aralarından sadece ikisinin hayatta kaldığını bildirdi.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Merhaba Hocam, Yakın sırada bir kız arkadaşımla cinsel ilişki yaşadık. Bu ilişki hem oral hem anal oldu. Onda da hiv virüsü daha önceden yoktu bende d... devamı