Yaygın fanteziler

Cinsel fanteziler neredeyse evrensel olarak yaşanır. Cinsiyet, yaş, cinsel yönelim ve toplumda çeşitlilik gösterebilir; güven, geçmişe yönelik hatırlama, tepki yanlılığı ve tabular yüzünden, fantezilerin sıklığını ölçmekte sıkıntı vardır. Genel olarak, kadın ve erkek için en yaygın fanteziler: heyecanlı bir cinsel deneyimi yeniden yaşamak, o anki partnerle seks hayal etmek, başka bir partnerle seks hayal etmek.  Bu üç fantezi kategorisinin popülerliğinde tutarlı bir farklılık yoktur. Sonraki en yaygın seks fantezileri oral seks, romantik bir yerde seks, cinsel güç veya dayanılamazlık, zorla sekstir. Bir araştırmaya göre, bazı fantezilerin görülme oranı uygulanmasından daha sıktır.

Nedir

Erotik fantezi de denilen cinsel fantezi, cinsel hisler yaratan veya bu hisleri kuvvetlendiren bir fantezi ya da düşünce düzenidir. Bir fantezi uzun bir hikaye veya zihinde hızlı bir cinsel imge pırıltısı olabilir; amacı cinsel uyarılma ve orgazma ulaşma gibi cinsel nedenlerden sadece zaman geçirmeye veya bir kişinin uyumasına yardımcı olmaya kadar değişiklik gösterebilir. Cinsel uyarılma sonradan fantezilere de mahal verebilir.
Neredeyse evrensel bir fenomen olan cinsel fantezi önemli bir çalışma konusudur. Bir fantezi olumlu ya da olumsuz, hatta ikisi bir arada bir deneyim olabilir. Geçmiş deneyimi yansıtabilir veya gelecek cinsel karşılaştırmaları etkileyebilir. Kişi gerçek yaşamda cinsel bir fanteziyi canlandırmak istemeyebilir ve bu süreç tamamen hayali olduğu için kabul edilebilir veya uygulanan fantezilerle kısıtlanmazlar, bunlar da cinsel davranış ardındaki psikolojik süreçler hakkında bilgi verebilir.

Amaçları

Cinsel bir fantezinin içeriği ve hedefi, bireyler arasında büyük ölçüde değişiklik gösterir ve kişisel tutkulara bağlıdır. Bu fanteziler olağandan tuhafa kadar değişiklik gösterebilir, kişi hayal edilen bir edimi gerçekleştirmek için hiç tutku taşımayabilir ya da tam arzu besleyebilir; insanlar genelde cinsel fantezileri gelecekteki cinsel ilişkileri planlamak için kullanırlar.
Fanteziler herkeste günün herhangi bir vaktinde ortaya çıkabilir ama gündüz düşçüleri arasında daha yaygındır. Fanteziler genelde gerçek yaşam zorluklarından kaçmak ve tehlikeli ya da yasa dışı senaryolar, örneğin tecavüz hadım edilme, kaçırılmayı hayal etmek için kullanılır. Bunlar kişilerin kendilerini normalde olmadıkları rollerde hayal etmelerini sağlar, örneğin güç, masumiyet ve suçluluk.
Fanteziler, cinsel davranış üstünde büyük etki sergiler ve bir orgazmın tek nedeni olabilir. (Denildiği gibi, “beyin en büyük cinsel organdır.) fantezilerde birçok yaygın konu olduğu gibi, herhangi bir nesne veya edim de erotikleştirilebilir.
Cinsel fantezi mastürbasyon sırasında sık kullanılır ama bu, erkeklerde kadınlardan daha fazla geçerlidir.
Cinsel temas sırasında, bazı insanlar fantezilerini bir edimlin istenmeyen yönlerini “kapatmak” için kullanır. Örneğin, oral seks yapılan bir kadın, fiziksel veya duygusal zevki hakkında fantezi kurmak için vücut kokuları veya sıvıları hakkındaki düşüncelerini kapatabilir. Tam tersi, bir kişi uyarılmaya odaklanmak ve onu sürdürmek için, örneğin oral seks yapılan bir erkek dikkatinin dağılmasını önlemek için fanteziyi kullanabilir. Erkekler seks sırasında kendilerinin tek parçalarının farkında olmaya eğilimlidir, yani tek bölgenin fiziksel uyarılmasına odaklanmaları daha olasıdır ve böyle olduğu için kendilerini bir “bütün” olarak görmezler.
Birçok çift, daha yakın hissetmek, daha fazla yakınlık ve güven edinmek ya da sadece uyarılmak veya daha güçlü bir fiziksel tepki yaratmak için fantezilerini paylaşırlar. Bazı çiftler fantezilerini bir cinsel ilişki çeşidi olarak paylaşırlar. Çiftler fantezilerini, cinsel rol yapma yoluyla gerçekleştirebilirler.
Fanteziler, seks terapisinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Yetersiz ölçüde heyecan verici cinsel edimleri güçlendirip yüksek cinsel uyarılma ve boşalma düzeylerini destekleyebilir. Terapiye dahil olarak, orgazm olamayan kadınların da fantezi ve mastürbasyon kullanılması desteklenir.
İLGİLİ MAKALE

Somnofili

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Ameliyatsız cinsel organ penis büyütmek mümkün mü efendim.ameliyatla penis büyütmek ne kadara maliyet oluyor ... devamı