1. Aşk Yaşayalım

Menopozdan sonra seks mi? Bazı uzmanlar, azalan seks dürtüsü ve kuruyan hormonlardan ibaret bir düşüşte olduğunuzu söyleyecektir.
Kusura bakmayın, yemiyoruz. Gençlik zamanındaki kadar etrafı sallayan birçok 50 yaş üstü kadın var. Bizim de öyle olmamamız için bir neden yok.
Regl derdiniz yok. Evde çocuk derdi yok. En iyi cinsel hayatınızı yaşama fırsatınız var.

2. Hamilelik Kaygıları Yok

40’larınızda cinsellik harika olabilir ama hala beslenme çantası hazırlıyor, burun temizliyor, kariyer oluşturmaya çalışıyor ve hamilelikten kaçınıyor olabilirsiniz.
40-50 arası birçok kadın için kaygı noktasıdır çünkü hala hamile kalabilirler. Menopoza girince bu kaygı geçer.
Bir düşünün: Tampon, ped, hap, diyafram, rahim içi araç veya (uzun süreli tel eşli bir partneriniz varsa) prezervatif yok. Daha ne olsun?

3. Kesintili Cinsel İlişki

50’den sonra, çocuklarınız muhtemelen yatak odası seanslarınızı bölmeyecek veya sizi gece yarısı uyandırmayacak.
Zaman önemli bir etmendir. Anne olan menopozlu kadınlar da artık klasik anne değillerdir. Çocukları daha özgürdür ve çiftin kendileriyle ilişkilerine ayıracak daha fazla zamanı vardır.

4. Ne İstediğinizi Bilirsiniz

Mezun filmindeki Bayan Robinson’u düşünün. Yaşlı kadınlar yatakta ne istediklerini bilirler ve bundan çekinmek durumunda değillerdir.
Menopoz çoğu kadın için çok belirleyici bir dönemdir. Birçoğu cinselliklerini uzun süre ikinci plana ittiklerini ve kullanmazlarsa sonsuza dek kaybedeceklerini fark ederler.
Kadınların yaşlandıkça daha az çekingen hale geldiklerine dair veriler var, o yüzden genelde gevşeme ve olduğunuz kişiyle rahat etme zamanıdır, bu da cinsel işlevi ve performansı artırır.

5. Daha Fazla İsteyebilirsiniz

Uzmanlar azalan hormonların daha az cinsellik isteyeceğiniz anlamına geldiğini söyleyecektir ama ille de öyle olması gerekmez. Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra arzu tekrar dirilebilir.
Arzu sorunsa, uygun bir hormon kontrolü yardımcı olabilir. Geleneksel hormon (östrojen ve projestin dahil) replasman tedavilerinin uzun süreli kullanımı kalp ve sağlık riskleri dolayısıyla artık önerilmiyor ama başka seçenekler var.
Testosteron içeren hormon tedavileri de libidoyu artırmanın bir yolu olarak keşfedildi.

6. Maddi Açıdan İstikrarlısınız

Yıllardır bitmeyen morgage taksitlerinin gerçek yararlarını şimdi toplama zamanı: Kendi evinizi istediğiniz şekilde kullanabilir, istediğiniz masrafı yapabilirsiniz.
Yaşlı kadınların, gençlik zamanlarında yaptıklarından daha fazla akşam yemeği ve romantik kaçamaklara harcayacak geliri vardır.
Çok çalıştınız; şimdi aşk yaşamınıza biraz daha fazla harcama zamanı.

7. Kayganlaştırıcılar

Orta yaştaki hormonal değişikliklerin vajinal kuruluğa yol açabileceği doğrudur.
Ama bu, eczanenizdeki kayganlaştırıcı raflarının eşliğinde yeni, daha keyifli deneyimleri yaşamak ve keşfetmek için bir mazeret olabilir.
Menopozdan sonra vajinal kuruluk kadının, vazodilasyonu destekleyen vajinal kayganlaştırıcılarla deneyim yaşamasını cesaretlendirebilir.

8. Kariyeriniz Oturmuştur

Elbette hala stres olabilirsiniz. Ama bu yaşta 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadar stresli hissetmezsiniz.
Menopoz dönemindeki kadınların kariyer hedeflerini gerçekleştirmiş olması ve daha stressiz hissetmeleri olasıdır. Stresin cinsel arzu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam seker hastasiyim ama sertlesme sorunu yasiyorum ne yapmaliyim ilaci varmi varsa ismini yazarmisiniz saygilar... devamı