Afrodizyaklar

Bu Meşhur Afrodizyaklar Aşk Yaşamınızı Canlandırabilir.

Aşk yaşamınız tıkanma noktasında ve ateşi tekrar tutuşturacak birtakım yiyecekleri denemek istiyorsunuz. O halde afrodizyaklara başvurun. Çünkü yenilebilir afrodizyaklar, birçok şekilde aşk ateşinizi yeniden tutuşturabilir.   

Yüzyıllardır kokusu, tadı ve görüntüsüyle bu yiyeceklerin tutku yaratıcı özelliklerine dair konuşulur.

Bazı yiyecekler, cinsel ilişkide tutukluğu çekip almasıyla ünlüdür. Bazılarının üreme organlarına giden kan akışını iyileştirerek performansı ve hazzı arttırdığına, bir kısmınınsa insanının ruh halini cinsel ilişkiye hazır hale getirdiğine inanılır. 

Elde, yiyeceklerle tutkulu bir cinsel yaşam arasındaki bağı kanıtlayacak pek bilimsel veri yok. Fakat sizin ve eşinizin, bu doğal aşk iksirlerine karşı çekingen davranmanızı gerektirecek bir neden de yok.  

Bu bir kazan-kazan durumudur. En ünlü afrodizyak besinler, cinsel performans ve sağlık açısından gerçek birer hazinedir.  

Cinselliği Canlandıran Meyve Ve Sebzeler

Bazıları bu besinleri erotik bulabilir. Örneğin muz, kuşkonmaz, salatalık ve havuç denince fazla söze ne hacet.

Çift olarak yetişmelerinden dolayı Azteklerin “testis ağaçları” diye adlandırdıkları avokado, değer verilen bir besindi. Eski Yunanlılar ve Romalılar, cinsel gücü artırdığı için incire sarılmışlardı. “Aşk elması” olarak da bilinen narı da unutmayalım.   

Meyve ve sebzeler, cinsel uyarılma ve zevk için gerekli hormonları üreten vitamin ve minerallerle dolu.   

Bal

Hiç “balayı” kelimesinin nerden geldiğini düşündünüz mü?

Yüzyıllar önce Avrupa’da, yeni evlenenler cinsel güçlerini artırmak için evliliklerinin ilk ayı boyunca ballı şarap içerlerdi. Muhabbet kuşları da baldan faydalı vitamin, mineral ve antioksidan alırlardı.

Çikolata

Aztek imparatoru Montezuma’nın çikolata düşkünlüğü, efsanelere konu olmuştur. Söylentiye göre, imparator erkekliği için bir günde balla tatlandırılmış 50 bardak çikolata içerdi.  

Muhtemelen Montezuma, insanı iyi hissettiren özelliklerinden dolayı çikolataya değer vermişti. Çünkü artık bilindiği üzere, kakao çekirdekleri, zevkle ilişkili endorfinlerin salınımını tetikleyen bir bileşen olan feniletamin içeriyor.

Şimdilerde alkalinsiz işlenmiş kakao tozu, erkekler için büyük heyecanlar yaratıyor. Yüksek oranda antioksidan içerdiği için, kan kolesterol seviyesini düşürüyor. Damarlarda iltihaplanmayı azaltıyor ve maksimum kan akışı sağlıyor. Siyah çikolata, daha fazla kakao tozu barındırıyor.

İstiridye

İstiridyeler, cinsel istek uyandıran ve hazzı artıran bir bileşen olan dopaminin salgılanmasına yardımcı olur. Bu yumuşakçalar, aynı zamanda hem erkekler hem de kadınlarda, cinsel uyarılma için gereken testosteron üretimini teşvik eden bir mineral olan çinko zenginidir.   

Sevgilinizi bunaltacak derecede çiğ istiridye yemeye direnmeniz gerekebilir, çünkü romantik bir yemek, ciddi bir gıda zehirlenmesiyle sonlanabilir. Çoğu çiğ istiridye Vibrio vulnificus türü bir bakteri taşır. Sağlıklı insanların çiğ istiridye yemekten dolayı yan etkiler yaşaması pek olası değildir. Ama diyabeti, karaciğer hastalığı, bağışıklık sistemi bozukluğu, AIDS ve diğer kronik hastalığı olanlar, ölümcül olabilecek ciddi enfeksiyonlarla karşılaşabilir.     

Somon

Gergin bir insansanız, kolay kolay gevşeyemezsiniz. Ama somon yemek ruhunuzu aydınlatabilir.

Moralinizi yükselten bir doğal besin olan somonda, bol omega-3 yağı bulunur.  

Somon aynı zamanda yüksek oranda D vitamini içerir. D vitamini, birçok antidepresan ilacın yaptığına benzer bir işlev görür. Çünkü insana dinginlik veren ve kötü ruh halini ortadan kaldıran serotonin seviyesini yükseltir.

Sarımsak

Antioksidan yönünden zengin olan sarımsak, vücudu hücre hasarına karşı korur. Aynı zamanda sarımsağın cinsel istek uyandırdığı ve kan akışını artırdığına inanılır.

Yalnız, sarımsak tüketirken eşinizin de sizin kadar yediğinden emin olun, çünkü sarımsağın etkisi nefesinizde saatlerce kalabilir.

Alkol

Günde bir bardak içki, sağlıklı insanlarda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir, ama daha fazlası, randevunuzu bir uyku nöbetine çevirebilir.  

Alkol, merkezi sinir sistemini yatıştıran bir maddedir. Ama kronik alkol kullanımı sertleşme bozukluğuyla ilişkilendirilir.  

Sağlıklı Yaşam

Ya Birlikte Yiyen Ve Birlikte Uyuyan Çiftler?

Sizi zevk ateşiyle sarmalayan yiyeceklerden keyif alıyor ve onlarla, sonu yatakta bitecek kışkırtıcı yemekler yapmayı düşünüyor olabilirsiniz.

Ön sevişme yapar gibi birlikte yemekler yapabilir; yiyeceklerin kokusuyla tutku içinde yanabilirsiniz. Lezzetli bir yemek, sekse giriş gibi keyif verebilir. 

Balkabaklı turta, peynirli pide ve patlamış mısır, penise giden kan akışını artırır. Bu konuda en iyisi balkabaklı turta ve lavantanın bileşimidir. Kadınlarsa, daha çok salatalığa yanıt verirler. 

Vanilya kokusu özellikle baştan çıkarıcıdır. İçkinize veya tam tahıllı tostunuza biraz vanilya özütü ekleyebilirsiniz.

Aşk yaşamını canlandırmasıyla ün yapmış yiyeceklerle ilgilenmiyorsanız, bu sizi tutkusuz bir varoluşa mı mahkum eder? Hiç de değil.  

Önemli olan, ölçüyü kaçırmadan yiyip içtiğiniz sürece sevdiğiniz yiyeceklerden oluşan yemekleri yemenizdir. Günlük olarak yedikleriniz, tek bir yemeğin verdiği cinsel tatminden çok daha önemlidir.

Sağlıklı Olmak Nihai Afrodizyaktır

Uzun vadede, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı olmak tatmin edici bir cinsel yaşamın anahtarıdır.

Daha iyi bir seks istiyorsanız, sağlığınıza dikkat edin.

Muhteşem bir cinsel yaşam için mankenler kadar ince olmanıza gerek yok. Ama kilonuzdan yana endişeleriniz varsa, birkaç nedenden ötürü yatak odasında iyi olamayabilirsiniz.

Aşırı kilolu olmak libidonuzu aşağılara çekebilir, özellikle kendinizi çekici bulmuyorsanız.

Fazla vücut yağı, yüksek tansiyonu ve damar tıkanıklığı riskini artırır. Aynı zamanda, uyarılmaya ve cinsel hazza imkan veren damarlara ve sinirlere hasar verecek şekilde kan glikoz düzeyini yükseltir.

Temiz ve esnek damarlar, doğru yerlere maksimum kan akışını sağlayarak, seks sırasında aldığınız hazzı artırır.

Tam tahıllar, meyve, sebze, bakliyat açısından zengin ve yağ içermeyen proteinli yiyeceklerden oluşan dengeli bir beslenme tansiyonunuzu, kan kolesterol düzeyinizi ve kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Ama kaloriyi çok fazla azaltmayın.

Menopozla birlikte kadınlar östrojen üretiminin yüzde 90’ını kaybederler; bu da üreme organlarına giden kan akışının ve uyarılma kapasitesinin azalmasına neden olur. Vücut yağı yumurtalıklarınız gibi östrojen ürettiğinden, biraz da olsa koruma sağlar. 

Kilonuz ne olursa olsun, cinsel yaşamınız üzerinde olumlu bir etkisi olan egzersiz, kan dolaşımınızı düzelterek, tansiyonunuzu dengeleyerek, enerji düzeyinizi yükselterek ve daha iyi görünmenizi sağlayarak aşk yaşamınızı canlandırmaya yardımcı olur.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Merhaba hocam ben 20 yaşındayım penisim ereksiyon halindeyken yukari dogru çok dik oluyor ve aşağı doğru egdiyimde ağrı oluyor bunun nedeni ne olabili... devamı