Hepimiz farklı kozmetik ürünler ve cilt bakım ürünleri kullanırız ve belki de kullandığımız ürünlerin içerisinde neler olduğunu düşünmüyoruz. Cilt bakım ürünleri içerisinde bulunan maddeler cilt tarafından emilir ve kana karışır. Bu ürünler endişe konusu olan koruyucular, boyalar ve toksinler içerebilir.

Elli milyar dolarlık kozmetik endüstrisinin ürün etiketlerinde ürünlerde kullanılan tüm malzemeleri belirtmesi gerektirmemektedir.   

Yaklaşık olarak 12,500 ayrı kimyasal güvenlik açısından test edilmemiştir. Bu ürünler hala birçok kozmetik ürününün içerisinde kullanılmaktadır.

Bu maddeler muhtemel zararlı maddelerdir ve hatta toksik maddeler fazla gibi görünmese de bu ürünler uzun bir süre, her gün devamlı olarak kullanıldıklarında sistemde birikirler.

Ürünlerin içerisindeki maddeler arasında genellikle yer almayan parabenler özellikle edişe konusudur; çünkü bu maddeler sentetik östrojen olarak görev yapar ve endokrin sisteminde bozukluklara yol açabilir. Parabenlerin göğüs tümörleri ile ilişkilendirildiği bilinmektedir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı