Kış mevsimi geride kaldığına ve gardırobumuzdaki kaşkolleri kaldırıp askılı giysileri çıkarmaya başladığımıza göre cildimizin yaza hazır olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Tabii ki, hava nasıl olursa olsun, genellikle cildimizle ilgili sorunlarımız oluyor.

Artık güneş yüzünü gösterdiğine ve üstünüzdekileri atmaya hazır olduğunuza göre, cildinizin ışıldaması için bazı pratik tavsiyelerimiz var.

Cildimiz 30 günde bir, sürekli bir yenilenme halindedir. Derimiz dökülür ve yenilenir. Cildinizin sürekli mükemmel bir durumda olması için, “peeling” işleminin cilt bakımınızın düzenli bir parçası olması gerekir.

Maskeler ve banyo lifi de dahil olmak üzere çeşitli “peeling” işlemlerini uygulamak bu sorunu halleder. Cildi hafifçe ovarak yıkamak her zaman faydalıdır. Kendinizi temiz ve dinçleşmiş hissedersiniz.

Aromaterapi masaj yağları, cildin en üst tabakalarından alt tabakalarına kadar nüfuz eder. Aroma yağları bu süreçte kullanıldığında cildinizin elastikiyetini ve ışıldamasını sağlar.

Bu tür yağlarla masaj yaparak kendinizi şımartın. Sonrasında cildinizin ne kadar esnek olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Lavanta, ıtır ve sandal ağacı yağının, su bazlı bir jelle karıştırılmasıyla yapılan bir nemlendirici, yağlı cilt için mükemmeldir. Kuru cilt içinse, bu karışıma su bazlı jel yerine jojoba yağı katın.

Su bazlı jel ya da jojoba yağına, yukarıda bahsedilen bütün yağlardan 4-5 damla ekleyin.

Güneş lekeleri: Elbette kumsalda eğlenirken, güneş kremine rağmen, pigmentlerinizin aşırı etkilenme ihtimali de vardır. Bunun sonucunda hiperpigmentasyon oluşur ve cildinizde güneş lekeleri çıkabilir.

Bronzlaşmış bir görünüm her zaman cezp edicidir. Bunun sonucunda oluşacak güneş lekelerini önlemenin doğal yolları vardır. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu 10-16 saatleri arasında güneşe çıkmayın ve daha yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.

Döküntüler: Yaz aylarında sıcak nedeniyle hepimizin cildinde ara sıra döküntüler oluşmuştur. Vücudunuzun her bölgesinin temiz ve kuru olmasına dikkat edin.

Cildinizin nefes almasını sağlamak için bol kıyafetler giyin ve deri kıvrımlarının olduğu yerlerin (ayak parmaklarının arası gibi) temiz olmasına ve buralarda kir birikmemesine dikkat edin.

Limon suyu: Bir bardak soğuk limon suyu hem sizin ferahlamanızı hem de cildinizin alt tabakalarının serinlemesini sağlar.

Kafein ve sert içkilerden kaçının. Bol miktarda “sıvı” tüketin denildiğinde aklınıza daima “su” tüketmek gelsin. Su en iyi dostunuz olsun.

Yazın yaygın olarak görülen cilt sorunları için bahsettiğimiz sağlıklı ve doğal tavsiyeleri öğrendiğinize göre artık bunları uygulayabilirsiniz.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam merhaba 25 yasında bayanım.cocuklugumdan beri genital bölge mantarı sorunu yasıyorum.bırcok doktora gittim her krem ve hapı kullandım ama yine t... devamı