Güzel bir cilde sahip olmak söz konusu olduğunda bazı insanlar diğerlerine göre daha şanslıdır; ancak insanların nasıl güzel bir cilde sahip olduğu da sır değildir. Eğer her gün bazı kolay cilt bakım tekniklerini uygularsanız hızlı bir şekilde iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Geçmişte estetik ameliyat ve yağ aldırma gibi invazif teknikler popülerdi; çünkü hızlı sonuçlar sunuyorlardı. Ancak modern güzellik bakımıyla artık bunlara ihtiyaç kalmadı. Güzellik ürünlerine harcanan yatırımlarla karşılaştırıldığında bu bakımın finansal açıdan harika olmasının yanı sıra aynı zamanda estetik ameliyatlarla elde edemeyeceğiniz büyük sağlık yararları sunması açısından da faydalıdır.

Yağlı krem ve yaşlanma karşıtı formüller gibi güzellik ürünlerine bakış açımız bir probleme neden olmuştur. Sayısız araştırmadan sonra, artık günümüzdeki güzellik ürünleri çok daha etkili ve kişisel bakıma da önemli katkıları bulunuyor. İnsanlar genellikle cildin de bir organ olduğunu ve bakıma ihtiyaç duyduğunu unutuyor. Cildinizin bakımını yapmanız zor bir süreçtir; ancak günlük bir düzene ihtiyaç duymaktadır.

Tam bir cilt bakımı için ilk adım, toz, bakteri ve makyaj gibi kirlerden arındırmak için cildinizi iyice temizlemenizdir. Temizleyici bir ürün kullanın ve cildinize, parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Daha sonra durulamak için ılık su kullanabilirsiniz. Cildinizi kuru bir havluyla mutlaka kurulayın.

Herkesin cildinde farklı bir pH dengesi bulunmaktadır ve bu doğal pH dengesini, cildinizi temizledikten sonra bir tonik kullanarak yeniden oluşturabilirsiniz. Kırışıklıkların miktarını azaltmak ve cildinizi esnek ve yumuşak tutmak için tonikten sonra nemlendirici kremler veya losyonlar kullanın. Nemlendirme işlemi aynı zamanda kaybedebileceğiniz nemi korumanızda da yardımcı olur; bu nedenle bu cilt bakım ürününden mutlaka yararlanın.

Haftada en az bir veya iki kere cildiniz için deri aşındırıcı malzeme kullanmalısınız. Doğal bir deri aşındırıcı madde iyi bir fikir olabilir. Bu, sizin ölü hücrelerinizden arınmanıza ve cildinizin iyice temizlenmesine yol açar. Deri aşındırıcı ürünü kullandıktan sonra cildinizi iyice temizlediğinizden ve tonik kullandığınızdan emin olun.

Gözlerinizin etrafındaki bölge ekstra hassas bir bölgedir ve bakımı için özel olarak dikkat edilmelidir. Koyu halkalardan ve şişkinlikten kurtularak göz çevrenizin daha esnek ve genç görünmesinde yardımcı olacak pek çok güzellik bakım ürünü bulunmaktadır.

Yukarıdaki cilt bakım ipuçlarının yanı sıra bol bol su içmeniz, düzenli olarak egzersiz yapmanız ve besinler açısından zengin bir diyet uygulamanız birleşerek, genç, parlak ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Cildin sağlığını göz ardı etmemelisiniz; bunu yalnızca gösteriş değil sağlığınız için de uygulamalısınız. Cilt, vücudumuzun kirlilik ve hastalık etmenlerine karşı koruyucu duvarıdır.

 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı