Cildinizi temiz ve taze tutmak o kadar da zor ve o kadar pahalı değildir; fakat biraz zamanınızı alır. Profesyonellere göre, iyi bir cilt iyi korunan bir cilttir. İyi bir cilt için ilk ve belki de en önemli adım cilt için doğru bakımın türünün seçilmesidir.

Sağlıklı bir cilt istiyorsanız eksfoliasyon mutlaka uygulanmalıdır. Cildinize eksfoliasyon uygulayarak cildinizdeki ölü cilt hücrelerini temizleyin. Organik malzemeler içeren veya evde hazırladığınız yüz maskelerini uygulamayı tercih edin.

Uyumadan önce tüm makyajınızı temizleyin; çünkü makyajla uyumak cilt gözenekleriniz için oldukça kötüdür. 

Cilt hücrelerinizi taze tutmak için her gün düzenli olarak tonik uygulayın. Cildinizi yağlı olsa dahi her gün cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Özellikle sonbahar ve kış aylarında iyi bir nemlendirici tercih edin.

Cildinizin aşırı kuruması kırışıklıklara neden olabilir. Aşırı ağır fondöten kullanmayın. Cildinizin ihtiyacı olan havayı solumasına izin verin ve bu nedenle daha hafif bir makyajı tercih edin.

Güzel görünmek için eski ev reçeteleri kulağa biraz modası geçmiş gelebilir; fakat bu reçeteler aslında cildiniz için en iyi reçetelerdir; çünkü içerisinde bulunan malzemeler temizdir ve genellikle hiçbir kimyasal içermez. Cildinizi tazelemek için evde en yaygın hazırlanan yoğurt ve yumurta maskesini tercih edin.  

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam ben almanyadan size ulaşmanın yollarını arıyorum benim gözlerim ileri derecede uzagi goremiyorum doğuştan gozbebegim büyük doğmuşum sol ... devamı