Bir çalışmada deney farelerine 3 şey verildi: Meyve suyu, meyve ve su (ve yağ içeren yemekler).

İlk grup fareye her gün sadece bir insan vücudunda 4 bardağa (693 grama) eşdeğer gelecek meyve suyu içirildi.

İkinci gruba günde 3 elma ve sap üzüm verildi.

Üçüncü gruba sadece su verildi.

Araştırmanın sonucunda ne keşfedildi?

Meyve suyu içen ve meyve yiyen grubun kolesterol oranlarıyla oksidatif stres oranlarının daha düşük olduğu, su içen farelere göre damarlarında daha az yağ biriktiği görüldü.

O halde hangisi daha iyiydi?  Meyve suyu mu meyve mi? Kalbe en faydalı olanın üzüm ve üzüm suyu olduğu keşfedildi. Araştırmada en çok işe yaradığı düşünülenlerin listesi aşağıda:

  • Mor üzüm suyu (elma suyundan iki buçuk kat daha faydalı). Neden? Muhtemelen üzümdeki antioksidan seviyesinin çok yüksek olmasından
  • Mor üzüm ( etkili ancak suyu kadar etkili değil, muhtemelen çok daha yoğun)
  • Elma suyu
  • Elma

Montpellier Üniversitesinde araştırmacılar meyve sularının bu kadar faydalı olmasının nedeninin içerdikleri yüksek karbolik asit (antioksidan) oranı olduğuna karar verdiler. Araştırmacılar yiyeceklerin içerdiği antioksidan oranının bu yiyeceklerin vücutta antioksidan görevi görmeleriyle birebir ilişkisi olduğunu söylüyorlar.

Bu sonuç, çocuklarınıza hangi meyve suyunun en faydalı olduğunu saptamanız için önemli. Görünüşe bakılırsa mor üzüm suyu ilk, elma suyu da ikinci seçeneğiniz olmalı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, meyve olarak da en iyi seçenek üzüm, sonra da elma.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Sayın hocam iki aydır kalbim agrıyor durmadan kalp hafifleyin ce sırtım ve göğüskkemigim agrıyor yürürken iş yaparken yok oturunca kalbim agrıyor kalp... devamı