Berelenmenin Sebepleri

Yıllar içinde basitçe derimizin altı geçmişte olduğundan daha az korumasız hale gelir. Çoğu berelenme ciddi sağlık riski teşkil etmez ve özel herhangi bir tedaviyi gerektirmez. Yine de berelenmeyi engellemenin yolları ve berelendiğinizde iyileşmeyi hızlandıracak birkaç şey vardır

Hassas Bölgelerinizi Koruyun

Özellikle tekrar tekrar berelenmeye meyilli bölgeleri koruyucu kıyafetler giymeye dikkat edin. Uzun kollu ve paçaları uzun kıyafetler, belinizin altına düşen ve kalçalarınızı örten kazaklar, ayaklarınızı koruyan ayakkabılar giyin. Sürekli olarak kalçalarınızı veya ön kollarınızı bereliyorsanız eczacınızdan bu bölgeleri korumak için kolayca takabileceğiniz koruyucu tamponlardan isteyin.

K Vitamini Alın

K vitamini eksikliği olağan kan pıhtılaşmasını engelleyebilir ve berelenmenin engellenmesine yardımcı olması için biraz pıhtılaşma hareketine ihtiyacınız vardır. Aşırı derecede berelenen insanlar K vitamini açısından zengin yiyecekleri daha çok yemelidirler. K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde ve lahana ailesinde, örneğin brokoli, lahana ve ıspanakta bulunur. K vitamini takviyelerini de düşünebilirsiniz.

Maydanoz Yaprağı Ezin

Biraz taze maydanozu ezin ve doğrudan berenin üzerine yayın. Maydanoz iyileşmeyi arttırabilir ve mavi-siyaj işaretleri bir iki gün içinde geçirebilir. Yaprakları yapıştırıcı bant veya gazlı bezle berenin üzerinde tutun.

Aspirini Doğru Dozda Alın

Herhangi bir sebeple aspirin alıyorsanız aldığınız berelerin sayısına katkıda bulunuyor olabilir. Ve yetişkin aspirini kanı çok fazla sulandırır, kanın damarlardan sızmasına sebep olur. Diğer şeylerin yanında bu daha fazla berelenmeye yol açar. Aspirin almak iyidir ama ancak daha küçük dozlarda olursa.

Multivitamin Deneyin

Eğer bereler görünür bir sebep olmadan oluşuyorsa belki yeterli C vitamini almıyorsunuzdur. Eğer böyleyse bir takviye almaya dikkat edin. Gerekli temel vitaminleri almanızı sağlayacak bir multivitamin almanız tavsiye edilmektedir.

DBKY (RICE) Yöntemini Uygulayın

Berelenmeyi kontrol etmenin en hızlı yolu dört yöntemin birleşimidir. DBKY, dinlenme, buz, kompresyon ve yüksekte tutma sıralamasını akılda tutmanın kolay bir yoludur. Dinlenme hasar görmüş dokulara iyileşmek için daha iyi bir fırsat sunar, buz yara etrafındaki damarları sıkıştırır, böylece daha az kan dokulara sızar ve kompresyon(sıkıştırma, basınç uygulama) ve yükseltme kanın hasar görmüş bölgeden boşaltılmasına yardımcı olur.

Narenciye Meyveleri Yiyin

Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan C vitamini kılcal damar duvarlarını güçlendirir. Damarlar kuvvetlendikçe sızıntıya ve böylece berelenmeye daha az meyilli olurlar. C vitamini tüketimi ayrıca hızlı iyileşme sürecini destekler. Berelenmeleri engellemeye yardımcı olması için her gün narenciye yiyin.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam iyi gunler esimde dna hasiri cikti ama sprem ve hareketliligi iyi 3aylik ilac tedavisi goruyor normal yolla gebe kalma sansim varmi tskler... devamı