Çürüklerden kurtulmak sizi strese sokabilir ve halsizleştirebilir. Birçoğumuz çürüklerle uğraşmak zorundayız ama eğer çürüklerinizin nedenini açıklayamadığınızı fark ederseniz veya çürükler hafif çarpmalardan kaynaklanıyorsa bunlardan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak istersiniz.

Çürüklerinizi bir gecede geçirecek bazı muhteşem tedaviler bulabilseniz de çürükleri geçirmeyen, hatta gelecekte daha kötü çürüklere neden olabilen, kanıtlanmamış birçok şifa efsanesi vardır. Çürükleri geçirme bilginizin kesinlikle doğru olmalı.

Sıcaklığın, çürük tedavisi olması bir efsanedir. Sıcağı çürüklerinizden uzak tutun. Isı damarların şişmesine neden olur ve bu, kan akışının artmasına yol açar. Sıcaklık vücudunuzun bölgeye daha fazla kan göndermesine neden olur ve bu da yeni bir çürümede isteyeceğiniz en son şeydir. Bunun yerine pıhtılaşmayı teşvik etmek için neden çürüğün üzerine bir buz kesesi koymuyorsunuz?

Çürümenin derinin altındaki küçük damarlar koptuğunda gerçekleştiğini düşünün. Çürüğe daha fazla kan geldiğinde rengi koyulaşacak, hatta daha acıklı bir hal alacaktır. Sıcaklığı artırmak çürüğün büyümesine neden olabilir.

Ortalıkta dolaşan bir başka efsane de soğanın çürümeye iyi geleceğidir. Birilerinin annesi veya kuzeni soğuk soğan dilimlerinin çürüğü dindirdiğini söylemiş olabilir ama soğanı hamburgerinize saklayın. Çürüğünüzün üzerine soğan koyarsanız ancak onun bütün gün soğan kokmasını sağlarsınız. Soğanın soğukluğu işe yarayabilir ama bunun yerine buz kesesi kullansanız daha iyi olur. Soğan çürüğü daha da kötüleştirmese de daha iyi yapmayacağı kesin. Bunun yerine gerçekten yardımcı bir çare arayın.

Bir de sütün çürüğü iyileştirmeye yardımcı olacağı efsanesi vardır. Süt, güçlü kemiklerin oluşturulmasında muhteşemdir ama çürüklerinize hiçbir şey yapmaz. Süt, dıştan değil içten kullanılmalıdır ve sütteki laktik asit cildinize iyi gelebilirse de çürüklerinizde işe yaramaz. Süt, tereyağı ve çökelek, çürük çareleri olarak önerilir ama bunları mutfakta tutsanız daha iyi olur.

Reçetesiz ürünlerin yersiz çürük çareleri olduklarını ve çürüklerinize esaslı bir yardımlarının olmayacağını bilin. Her ne kadar ağrının ve şişliğin azaltılması bunların amaçlarının bir parçasıysa da bunlar çürük tedavi etmek için tasarlanmamışlardır. Biraz ağrıyı azaltabilirler ama özel olarak çürükler için tasarlanmış çözümler aramalısınız.

Eğer bir çürüğü iyileştirmeye çalışıyorsanız herkesin bunları iyileştirmenin en iyi yoluyla ilgili bir efsanesi olabilir. Vücutlarımız birbirinden farklı olduğundan hepimizde farklı şekilde çürükler oluşur, bu yüzden birilerinin çaresinin sizde de zorunlu olarak işe yaramasını beklemeyin. Biraz zaman ayırıp doğru araştırmayı yaparak sonunda kendiniz için doğru çareyi bulabilirsiniz.

Dt. Bedri ÖZARSLAN

Ön diş darbe gördü rengi gitti kararma falan röntgen de çürük değil çıktı kan girmiş içine ne yapılabilir... devamı