Bebeklerde Kaza ve Yaralanmaları Önlemek

Yazıda bebeklerde ve küçük çocuklarda hastalıkları ve kazaları önlemek için size yardımcı olabilecek bilgiler bulabilirsiniz.  Bir çocuğun karşı karşıya kaldığı riskleri azaltmaz, ancak bu yaş grubundaki çocukların yaygın olarak karşılaştığı tehlikeleri azaltmanızı sağlayabilir.

Bebeğin sağlığı ve güvenliği hakkında niçin endişelenmelisiniz?

Çocuğunuzun büyümesini izlemek, bir mucizeyi izlemek gibidir. Fakat bu çağ, çok dikkat ve özen ister.

  • Çocuğunuz tehlikeleri görüp anlayamaz. Çocuğunuzun hem evin içinde hem dışarıda karşı karşıya kalabileceği gündelik tehlikelere karşı önlemler almak için adımlar atmalısınız.
  • Çocuğunuzun bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiştir. Bu durum çocuğunuzun bakteriyel veya virüse bağlı enfeksiyonlara yakalanma riskini ve bu enfeksiyonların tehlikeli olma riskini arttırır.

Çocuğunuzun emniyeti için neler yapabilirsiniz?

Şunları yapabilirsiniz:

  • Hem evin içinde hem evin dışında çocuğunuza dikkat edin. Örneğin her zaman arabada bebek koltuğu kullanın ve çocuğunuz ev hayvanlarıyla oynarken onu izleyin.
  • Çocuğunuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumak için sağlıklı alışkanlıklar geliştirin. Örneğin ellerinizi sık yıkayın, oyuncakları temiz tutun, çocuğunuzun aşılarını yaptırın ve çocuğunuz sağlıklıyken normal kontrol muayenelerine gidin.
  • Evde güvenlik önlemleri alın. Örneğin merdivenlerin önüne yana açılır kapılar yerleştirin, lastik ipleri veya diğer küçük nesneleri ulaşamayacağı bir yere kaldırın. Ve her zaman bebeğinizi sırt üstü yatırın.

Hiç kimse evini bir bebek için yüzde 100 güvenli hale getiremez. Çocuğunuzu gözlemek, emniyet önlemleri almak ve çocuğunuzun etrafı keşfetmesine izin vermek arasında dengeli bir yol bulun.

Ne tür aletler tehlikelidir?

Araba koltukları, bebek arabaları, oyun kalemleri ve yüksek sandalyeler, bebeklerin ve emekleme dönemindeki küçük çocukların sık kullandığı eşyalardandır. Bunlardan herhangi bir kırık, bozuk olduğunda veya yanlış bir şekilde kullanıldığında tehlikeli olabilir.

Eğer ikinci el satın alır veya bir başkasından ödünç alırsanız, eşyanın mevcut güvenlik durumunu kontrol ediniz.

Stres düzeyiniz çocuğunuzun güvenliğini nasıl etkiler?

Kendinize bakmak, çocuğunuzu emniyet içinde tutmanın önemli bir parçasıdır. Çocukların başına gelen kazaların büyük bir kısmı, anne veya baba ve yahut dadı yorgunken, açken, duygusal olarak kötü durumdayken veya ilişki sorunları yaşarken meydana gelir. Aile içinde yaşanan diğer yaygın stres nedenleri; günlük rutinde değişmeler, yeni bir eve taşınmak veya başka bir bebek beklemektir.

Çocuğun büyüme ve gelişimi konusunda öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Bunu yaparsanız neler bekleyebileceğinizi ve belli durumlarda nasıl davranacağınızı bilirsiniz.

Stresliyseniz, yardım alın. Kendi doktorunuz, çocuğunuzun doktoru veya bir psikolog danışmanla görüşebilirsiniz. Dostlarınızla düzenli olarak görüşün veya bir çocuk yetiştirme grubuna katılın.

Eğer kendinize veya çocuğunuza zarar vereceğinizi düşünüyorsanız, 112 acil servis numasını arayın.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı