Bebeğin bakıcısıyla sorun yaşandığı zaman, ilk elde onunla yolları ayırmak düşünülmemelidir. Öncelikle oturup sorunlar karşılıklı konuşulmalı ve bir çözüm yolu aranmalıdır. Sorun çıktığı zaman hemen konuşmak değil, daha sonraki bir zamanda, daha sakin olarak, sorunu bakıcıya açmak, nedenlerini öğrenmeye çalışmak, karşı tarafın bir sıkıntısı olup olmadığını anladıktan sonra, kendi beklentilerini anlatmak doğru bir tutum olacaktır. Böylece uyuşmanın olmadığı noktaları açığa çıkarmak da mümkün olabilecektir.

Bütün bu konuşmalara ve sorunun düzelmesi için gerekli zaman tanınmasına rağmen sorun çözülemiyorsa, ancak o koşullarda birlikte çalışmamaya karar verilebilir. Ayrıca çocukların bebeklik döneminde çok sık bakıcı değiştirmek doğru değildir. Her insanın artısı ve eksisi değerlendirilip, olumsuzluklarını arada bir konuşarak ve onu motive ederek olumluya çevirmeye çalışmak gerekir. Bu nedenlerle sorun çıktığında hemen var olan bakıcıyı değiştirmek yerine, mevcut kişiden azami verimi almaya çalışmak daha doğru olacaktır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

selam kolay gelsin.yapılan tahlillerde sperm morfolojisi %0 çıkıyor.en sonda %60 globozospermi var dend isayı ve harekette sorun yok acaba bu koşulla... devamı