Yeni doğan bebeklerin ciltleri aşırı derecede hassas olur. Bu nedenle bebekler için seçilen tüm ürünlerin anti bakteriyel ve antialerjik özellikte olması son derece önemlidir. Seçilen kumaşların organik, pamuklu ya da koton olması gerekir. Çünkü bu kumaşlarda hava geçirgenliği olduğu için, bebeklerin ciltleri açısından çok yararlıdır.

Bebeklerin fazladan terlemesini önler. Özellikle kışın bebekler biraz üst üste giydirilir. Kıyafetlerinin pamuklu olması hem onların terlemesini önler hem de alerjik reaksiyonlar oluşmasını engeller. Evde örülen yün hırka ve yelek türü kıyafetleri çok fazla giydirmemek gerekir. Bu kıyafetler sıcak tutabilir. Ancak bebeklerde alerjik reaksiyon sık görülen bir durumdur.

Bu reaksiyonların nedenlerinden biri de yünlü giysilerdir. Bu nedenle seçilen kıyafetlerin kumaşlarının pamuklu, koton ve organik olmasında fayda vardır. Ayrıca bebekler altlarını çok sık kirlettikleri için sık sık değiştirmek ve yıkamak gerekir. Bu kıyafetler yıkandıklarında esnememek ve renk atmamak gibi özellikleri açısından da tercih konusudur. Üstelik aileler açısında daha ekonomiktir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

11 Aylık bebekte sağ ve sol gözünde kayma ve sol göz kapağı düşüklüğü ve sol göze gelen sinirde kuruma var ne yapabiliriz ?... devamı