Bebekler her ayakta 22 kemikle doğarlar. 5 yaşına kadar bu sayı 26’ya çıkar. İlk yıllar önemlidir çünkü bebeklerin ayaklarındaki yumuşak esnek kıkırdak dokusu zamanla kemiğe dönüşür. Eğer düzgün bakılmazsa bebeğin ayakları yaralanmalara karşı hassastır. Bebek 2 yaşına geldiğinde ayak şekli netleşmiş olur. Üç ana şekil vardır ve bunalrdan biri sizin genlerinizle bebeğe geçer:

- Başparmağı tüm ayak parmaklarından daha uzundur.

- İkinci veya üçünü parmağı başparmağından daha uzundur.

- Tüm ayak parmakları eşit boydadır.

Bebeğin ayaklarına erken yaşlarda bakım yapmak ilerde yaşayabileceği problemleri engeller. Çorapların, patiklerin ve uyurken giydiği kıyafetlerin bebeğin esnemesini ve rahat hareket etmesini engelleyecek kadar sıkı olmamasına dikkat edin.

Düzenli olarak bebeğinizin ayaklarını kontrol edin. Bu sayede su toplamaları, kabarcıklar olursa fark edersiniz. Ayaklarını yıkayın ve parmak aralarını özenli bir şekilde kurutun. Ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesin, böylece tırnak batması gelişmez.

Bebeğinizin gün içinde belirli bir süre çıplak ayakla zaman geçirmesine izin verin. Böylece ayaklarını ve ayak parmaklarını çalıştırabilir. Hafifçe gıdıklayarak bebeğin ayak ve bacak kaslarını hareket ettirmesini ve esnetmesini teşvik edin.

Ayakkabı giydirmeye başlamak için acele etmeyin. Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak için pamuklu veya pamuklu yünlü karışımı çoraplar en iyidir. Çorapların boyutunu sık sık kontrol edin özelikle de çamaşır kurutma makinesi kullanıyorsanız. Çoraplar yıkarken çekebilir ve çok dar olurlarsa bebeğin ayak gelişimini engelleyebilirler.

Yeni yürümeye başlayan bir bebek dakikada 176 adım atar. Ne kadar çok ayakkabısız yürürse ayakların doğal gelişimi o kadar desteklenir. Yeni yürümeye başladığında bebeğinizin çıplak ayakla yürümesini sağlayın ancak yerlerin temiz ve güvenli olduğundan emin olun. Bebeğiniz sağlam adımlar atmaya başladığında ve dışarıda yürüyebildiğinde ilk ayakkabılarını alma zamanı gelmiştir.

Yumuşak deriden yapılmış, esnek tabanları, dolgulu bilekleri ve kaymayan tabanları olan ayakkabılar seçin. Ayakkabının ayağına uyduğunu profesyonel birine kontrol ettirin ve sağlam bir şekilde bağlayın veya cırt cırtlayın. Bebeğin ayağı 6 ila 8 haftada bir ölçülmelidir. Ortalama olarak bebeklerin ayakları 4 yaşlarına kadar yılda 2 numara büyür.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

sperm dna %39 hasarlı gozukuyo.bu bebek ıçın etkenmı.10 yıldır bebegimiz yok.4 tup bebek negatif.embriyo gelişmıyor. ne tavsiye edersiniz... devamı