İki yaşındaki çocuğunuz artık çevresindeki dünyaya olan etkisini anlamaya ve diğer yetişkinlerin dünyayı tam olarak kendisi gibi görmediklerinin farkına varmaya başlamıştır.Bu aşamada çocuğunuzun duygularını ayarlamasına, başka insanların da duyguları olduğunu anlamasına ve kademeli olarak sosyal becerilerini geliştirmesine yardım etmelisiniz.

Bu dönem çocukların çoğu duygularını açıkça ifade edebilir ve ebeveynlerinden bir süreliğine ayrı kaldıklarında kaygılarıyla başa çımayı kademeli olarak öğrenebilirler. Bunun nedeni çocuğunuzn sizin gitmenize rağmen geri geleceğinizi artık anlıyor olmasıdır . Bu güven ve beklenti seviyesi çocuğunuzun günlük programlarındaki değişikliklerden neden nefret ettiklerini de açıklamaktadır.

Çocuğunuzun Sosyal ve Duygusal Becerileri Öğrenmesine Yardım Etmek İçin :

  • Çocuğunuzu disipline etmek istediğiniz zaman ona karşı saygılı bir dil kullanın ve onu hiçbir şekilde küçümsemeyin. Bu onun duygularıyla uyumlu olmasını sağlayacaktır.
  • Onu rahatlatın ve anlamasına yardımcı olun. Öfkeli olduklarında rahatlatılacaklarından emin olan, duygularını anlamaları ve ifade etmeleri için özendirilen çocuklar erken yaşlarından itibaren başkalarına karşı merhamet ve empati duyguları geliştirirler.
  • Onun duygularıyla ilişiğini kesmeyin . Acı çektirilen, aşşağılanan veya duyguları düzenli olarak hiçe sayılan çocuklar sonunda kendilerini duygularına tamamen kapatırlar. Bu davranış ileride derin arkadaşlık bağları ve ilişkiler kurma konusunda sorunlar yaşamalarına neden olur.

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT

Ay ak baş parmaklarımda noropatik yaralar var iyi olmuyo, hissetmediğim icin cok sıkıntı veriyo kamuda çalışıyorum sosyal hayatımı çok etkiliyo teda... devamı