Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakteri hem fiziksel sağlığımızın hem de akıl sağlığımızın korunmasında büyük rol oynar. Yediklerimiz ve yaptıklarımızla bu bölgenin daha iyi durumda olmasını sağlayabiliriz. Peki bağırsak sağlığını artırmak için nasıl beslenmek gerekir?

Mide ve bağırsaklarımızda bulunan dost bakteriler çok çeşitlidirler. Bu yüzden beslenmemizin de çok çeşitli ve dengeli olması önerilir. Bağırsaklarımızda ne kadar farklı bakteriler bulunursa değişik faydalarından yararlanma ihtimalimiz o kadar artar. Azaldıklarında ise hastalıkların görülme ihtimali yükselir. Bunun için gün içinde yediklerinizi çeşitlendirmeye, işlenmemiş gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Yapabileceğiniz bir diğer şey bitkisel ağırlıklı beslenmektir. Vegan veya vejetaryen beslenenlerin bağırsaklarındaki bakteri ortamı et tüketenlerden farklıdır. Bu da veganların daha çok lif tüketmesiyle ilişkilendirilir. Bitkilerden daha çok lif aldığınızda patajon ve enflamasyon karşıtı iyi bakterilerin çoğalma şansı artar. Bu, ayrıca kalp damar sağlığı için de yararlıdır. Pırasa, lahana, nohut, mercimek ve fasulye gibi yüksek lifli gıdalar tükettiğinizde bunların prebiyotik özelliği yararlı bakterileri besleyecektir.

Bağırsak sağlığını artırmak için nasıl beslenmek gerekir dediğinizde fermente ve probiyotik gıdaları daha çok tüketebilirsiniz. Probiyotikler bağırsakta çeşitli görevler üstlenerek sağlığımızı destekleyen bakteri türleridir ve kefir, yoğurt, ayran, Alman turşusu, kimchi, tempeh gibi gıdalardan alınabilir. Doğal olarak fermente edildiği belirtilmiş ürünleri daha çok tüketebilirsiniz.

Tatlandırıcılar kalori almadan içecek ve yiyecekleri daha şekerli hale getirmenin kolay bir yoludur. Ancak bunları fazla tüketmek bağırsağınız için iyi olmayabilir. Tatlandırıcılar kimilerinde gaz ve ishale yol açabilir. Ayrıca kan şekerini yükseltebilir ve bağırsaklardaki bakterileri etkileyerek bağışıklık tepkisinin zayıflamasına yol açabilir. Tatlandırıcılar yerine taze meyveleri tüketerek hem tatlı ihtiyacını giderebilir hem de az kalori alabilirsiniz.

Bağırsak sağlığını artırmak için nasıl beslenmek gerekir dendiğinde bitkisel gıdalarda bulunan polifenol tüketimini yükseltmek önerilir. Kahve, çay, kırmızı şarap, çikolata, sebze ve meyveler yüksek polifenol içeriğine sahiptirler. Birçok polifenol mide veya ince bağırsakta emilmez. Kalın bağırsağa kadar giderek orada parçalanır. Bakteriler polifenolleri parçalarken ortaya çıkan ürünlerin depresyon ve diğer sağlık problemlerine karşı potansiyel fayda taşıdığı belirtilmektedir. Ayrıca bazı araştırmalar kanser ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

sperm sayımı artırmak için nasıl bi operasyon geçirmem gerekir hocam. varikosel ameliyati da oldum ama sperm sayım hala 9.600.000 ???... devamı