Hassas bağırsak sendromu (IBS) insanları özellikle iş yerinde zorlar, ancak üstesinden gelmenin yolları vardır.

Hassas bağırsak hastalığının bazı tiplerine yakalanan insanlar için işe gitmek için hazırlanmak bile zor olabilir. IBS hastalığından muzdarip kişilerin, hazırlanıp evden çıkana kadar 4 ya da bazen 5 kez bağırsaklarını boşaltma ihtiyacı duymaları olağan dışı bir durum değildir.

Uzmanlar; “Biz, sabahları hazırlanma ile baş edememek, belirtilerle ilgilenmek zorunda kalma gibi hiç kolay olmayan duygular yüzünden işlerini bırakan insanlar görüyoruz” demektedirler.

İş dünyasından ayrılma hassas bağırsak hastalığı olanların yaptığı şeylerden sadece birisidir ve bu kendi düzensizliklerinden kaynaklanır. Hastalar sıklıkla otobüsü kaçırır ya da işe okula ve diğer aktivitelerine geç giderler.

IBS Hastasıysanız Kendinize Hazırlanmak İçin Zaman Ayırın

Rogers, potansiyel ekonomik kayıplarınızı azaltmak için kendinize, işe hazırlanmak için zaman vermenizi önermektedir. O hassas bağırsak hastası ve sabahları hazırlanmak için kendisine en az 2 saat ayırıyor. Bir kez iş yerine ulaştı mı da, hastalığının sonuçları ile baş etmek için de elinden geleni yapıyor.

İşyerinizde Hassas Bağırsak Sendromunuz Olduğunu Birisine Söyleyin

Hassas Bağırsak Sendromunuz olduğunu güvendiğiniz, birlikte çalıştığınız cana yakın birisine ya da patronunuza söylemek duruma yardımcı olabilir. Bazı insanlar çok destekleyicidir. Uzmanlar patronunuza dürüst olmanızı önermektedirler. Çok fazla kişisel detay vermeden patronunuzun IBS hastası olduğunuzu bilmesini sağlayın. Konuşma belki, hassas bağırsak hastalığının ne olduğunun açıklanması ve sonuçlarının anlatılması olabilir.

Yöneticinizin de, hastalığın belirtilerini her zaman kontrol etmenizin mümkün olmadığını bilmesi, işine bağlı bir çalışan olarak işlerinizi uygun şekilde yapacağınız konusunda bilgilendirilmesi de ayrıca önemlidir. Yöneticilerinize, belirtilerin bazen toplantıdan çıkmanıza, sık lavaboya gitmenize neden olabileceğini ama rahatsızlık yatıştıktan sonra işlerinizi yapacağınızı bildirin.

Eğer üstünüz cana yakın birisi değilse, doktorunuzdan hassas bağırsak hastalığının gerçek bir hastalık olduğunu ve görülebilecek belirtileri anlatan bir not yazmasını isteyebilirsiniz.  

IBS’yi Önlemek İçin Tedavi Düşünün

Hassas bağırsak sendromu işyerinde bir alevlendi mi, rahatsızlık ve acıya katlanmak dışında yapılabilecek çok az şey vardır. Derin nefes almak ve etrafta biraz dolaşmak acılı bölümlerde yardımcı olabilir.

Ancak uzmanlar işyerinde bu hastalıkla mücadele etmek için en iyi yöntemin, belirtileri önlemek olduğunu belirtiyorlar.

Doktorunuz hassas bağırsak hastalığınızın belirtilerini önleyecek ilaçlar yazabilir. Bazı ilaçların tam etkili olması, birkaç haftayı alabilir.

Uzmanlar düzenli egzersiz önermekte ve “Düzenli şekilde egzersiz yapmak gerginliği boşaltır” demektedirler. Ayrıca fiziksel aktivite bağırsak dokularının güçlenmesine yardım eder.

 

Uzmanlar hassas bağırsak hastalığı için, hipnoterapi (hipnozla tedavi), psikoterapi ve rahatlama tekniklerini içeren davranış terapisini önerirler.

İş yerinde hastalığınızın göstergelerinin alevlenmesini önlemeye yardım edecek diğer yöntemler:

  • Beslenmede yapılacak değişiklikler
  • Stres yönetimi
  • Akapunktur ve diğer alternatif tedaviler

Bir doktorla, size en uygun IBS önleyici ve tedavi edici yöntemler hakkında konuşun.

 

Prof. Dr. Neşet Nuri GÖNÜLLÜ

Hocam,bağırsak sarkması ameliyatı geciktirilebilir mı?... devamı