Nedir

Oksiyür Mide Solucanları

Oksiyürler insanların sindirim sistemlerinde yaşayan bir tür parazittir. Okul çağı çocuklar başta olmak üzere dünyanın her yerinde yaygındırlar.

Yetişkinlerde rastlanan oksiyürler küçük, beyaz ipçiklere benzerler ve 1,5 ila 2 cm uzunluğundadır. Yumurtaları görmek için mikroskop gerekir.

Sebepleri

Sebepler

Birçok insan kurtların yumurtalarını yutma yoluyla oksiyür edinir. Bu durum oksiyürü olan bir insanın anüs çevresini kaşıyıp eline (tırnak arasına) yumurta bulaştırmasıyla ve daha sonra dokunacağınız bir yere dokunmasıyla bulaşır. Yumurtalar ellerinize veya yiyeceğinize bulaştığında ağız yoluyla yumurtaları içinize alırsınız. Yumurtalar önce midenize oradan da kalın bağırsak sonuna taşınır.

Bir ay içinde yumurtalar kurda dönüşür. Bir oksiyür geceleyin vücudun dışına çıkarak anüs çevresindeki deriye yumurta bırakır. Kutrun yumurta bırakırken kıvrılma hareketi deriyi irite edebilir ve kaşınmaya sebep olabilir.

Oksiyürler ailede, günlük bakım merkezlerinde, okullarda, kamplarda ve insanların grup halinde yaşadığı yerlerde kolayca yayılır. Eğer ailenizde oksiyür rastlanan biri varsa, diğer aile üyelerinde de olma ihtimali yüksektir. Oksiyür enfeksiyonu herkesin başına gelebilir. Temiz olmamakla alakalı değildir.

Belirtileri

Belirtiler

En yaygın oksiyür işareti anüsün çevresinde kaşıntıdır. Oksiyür bulaşmış olan birçok insan hiçbir belirti göstermez ve enfeksiyonun hiç farkında olmayabilir. Nadir vakalarda kaşınma şiddetli hale gelir ve huzursuz uykuya, iştahsızlığa ve anksiyeteye sebep olabilir.

Oksiyürler genelde ciddi sağlık sorunlarına yol açmazlar ve hastalık taşımazlar. Fakat anüs çevresini kaşımaktan dolayı bir cilt enfeksiyonuna kapılmak mümkündür.

Yumurtalarla ilk temastan belirtilerin ortaya çıktığı vakit –kuluçka dönemi- genellikle 1 ila 2 ay veya daha fazladır. Belirtiler ortaya çıkana kadar bir oksiyür enfeksiyonu olup olmadığını tespit etmenin yolu yoktur.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz geçmiş sağlınız hakkında sorular sorarak ve anüs çevresindeki cildi muayene ederek oksiyür enfeksiyonu olup olmadığınızı tespit eder. Temiz bir yapışkan bant kullanarak anüs çevresinden örnek toplayabilir. Bu bant mikroskop altına konacak ve oksiyür yumurtalara bakılacaktır.

Tedavisi

Tedavi

Oksiyür enfeksiyonlarını reçetesiz veya reçeteli ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bu ilaçlar sizin tekrar enfeksiyon kapmanızı ve oksiyürleri başka insanlara bulaştırmanızı engeller.

Önleme

Önlem

Oksiyürlerin size bulaşma veya onları başkalarına bulaştırma riskini azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Ellerinizi sık sık ve dikkatle yıkamak.
  • Anüsün çevresini kaşımaktan vazgeçmek.
  • Tırnaklarınızı kısa tutmak.
  • Yatak örtülerini ve iç çamaşırlarınızı sık yıkamak.
  • Her gün banyo yapıp iç çamaşırlarınızı değiştirmek.

Eğer aile üyelerinizde tekrar oksiyüre rastlanırsa, kurtları öldürmek için bütün aile üyelerinin ilaç kullanması gerekir.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

merhabalar sürekli midem bulanıyor midemin bulantısını ne keser?şimdiden teşekkürler... devamı