Bağırsaklarımızın sağlığı tüm sağlığımızı etkiler. Üstelik sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da. Mide ve bağırsak bölgesinin sinir sistemiyle çok bağlantılı oluşu akıl sağlığımız üzerinde de rol oynamasının nedenidir. Yediklerimize dikkat ederek, probiyotik ve prebiyotik gıdalara beslenmemizde yer vererek, polifenol tüketerek, daha çok bitkisel beslenerek bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olabiliriz. Peki ya günlük olarak yaptıklarımız? Bağırsak sağlığını artıran alışkanlıklar hem daha zinde hem de daha mutlu olmamızı destekleyebilir.

Bunlardan ilki ağız ve diş hijyenine dikkat etmektir. Tıpkı bağırsaklar gibi ağzımızda da sayısız bakteri yaşar. Kronik diş eti enfeksiyonlarıyla ilişkili bakteriler ağızdan mide ve bağırsağa ilerleyebilirler. Kanser dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara ve metabolik bozukluklara yol açabilirler. Bunu engellemek için her gün iki kez dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, düzenli olarak dişlerinizi temizletmeye gidin ve bir sorun gördüğünüzde diş doktoruna gitmeyi ertelemeyin.

Bağırsak sağlığını artıran alışkanlıklardan bir diğeri daha çok uyumaktır. Birçok kişi daha sağlıklı bir yaşam için yeterli uyku uyumayı hedefler. Bu da çok mantıklıdır çünkü güzel uyuduğunuzda ertesi gün daha zinde olur, kendinizi iyi hissedersiniz. Uyku eksikliği ise bağırsakları bile etkileyebilir. Yapılan araştırmalar iritabl bağırsak sendromu hastalığında kötü uykunun ertesi gün karın ağrısı yaşamayla ilişkili olduğunu göstermiştir. Çünkü uykusuzluk ağrıya karşı hassasiyeti artırır. Vücut saatimizi dinleyerek sindirim sisteminin daha az aktif olduğu gece saatlerini uykuyla geçirmemiz önerilir.

Düzenli egzersiz yapmak bağırsak sağlığını artıran alışkanlıklardan bir diğeridir. Spor yapmak bağırsaklardaki yararlı bakterileri ve bunların çeşitlerini artırmakta, yeni bakterilerin gelişmesini desteklemektedir. Özellikle kilo vermeye, mide bağırsak ve metabolizma sendromlarını hafifletmeye yardımcı olan bakteriler spor yaparak artırılabilir.

Alkollü içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Zaman zaman içilen alkol sorun olmasa da çok tüketildiğinde disbiyoz denilen kalın bağırsaktaki bakteriyel bozulmaya neden olur. Zararlı bakterilerin artışı ise enflamasyona yol açabilir. Kararında tüketilen kırmızı şarap ise bağırsağa faydalı bulunmaktadır. 

Bağırsak sağlığı için gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerekir. Çünkü antibiyotikler zararlı bakterilerin yanında yararlıları da öldürür. Bu da ishal ve kolit gibi şikayetlerin artmasına yol açabilir.

Prof. Dr. Aydın YAĞMURLU

Aydın Hocam Merhaba.2003,2005,2007 doğumlu 3 çocuğum var.Çocuklarımda İnstenstinal Lenfenjektazi hastalığı var.Daha önce çocuklarıma bağırsak kısaltma... devamı