Ayak sağlığı uzmanları, ayak sağlığına zarar veren ayakkabı türlerini açıklıyor.

Daha iyi: Düz Platform Topuklar

Tavsiye edilmez olsa da, kendi türünde ayakların daha düz durmasına izin verdiği için yükün daha eşit dağılmasını sağlar. Yere paralel duran geniş tabanlı platform topukları tercih edin. Ağırlığı topuğa vererek parmaklardaki baskıyı azaltacaktır. Yine de sert tabanıyla ayak hareketlerini kısıtlayacağı için doğal bir yürüme imkanı sağlamaz.

Suçlu: Ultra Yüksek Topuklar

Podologlar, ultra yüksek topuklu ayakkabıların bilek burkulmalarına ve kronik ayak ağrılarına yol açtığını söylüyor. Daha uzun ve seksi görünmenin başka yollarını bulmanızı ve yere daha makul bir uzaklıktan bakacağınız ayakkabılar seçmenizi tavsiye ediyor.

Sorun: Doğal Olmayan Ayak Pozisyonu

Yüksek topuklu ayakkabı, vücut ağırlığı ayağın belli bir noktasında kuvvetli basınç oluşmasına neden olur. Bu nokta, uzun metatarsal, sesamoid ve falanks ayak kemiklerinin birleştiği riskli bir eklemdir. Aşırı baskı bu kemiklere ya da onları çevreleyen sinirlere zarar verebilir. Ayak kemiklerinde kırıklara bile yol açabilir.

Çözüm: Alçak Topuk

Düşük topuklu ayakkabılar, metatarsal kemik sorunlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayağınız daha doğal bir pozisyonda olacaktır. 5 santimden daha yüksek topuklu ayakkabı giyilmemesi tavsiye ediliyor.

Problem: Bilek Burkulması

Bütün yüksek topuklu ayakkabılarda ayağı burkma riski yüksektir. En yaygın sorun, sizin ayağınızın dış üzerine attığınız zaman olur bir yanal burkulma vardır. Bu normal uzunluklarının dışında ayak bileği bağ uzanır. Şiddetli bir burkulma ligamentlerin yırtılabilir. Ayak bileği burkulması, immobilize edilmelidir ve düzgün iyileşmek için fizik tedavi gerekebilir. Osteoartrit gelişme riski bileği ciddi bir burkulma ya da kırık ile yükselir.

Suçlu: İnce Topuk

Tüm yüksek topuklar sorunlara neden olabilir, ancak ince ve yüksek topuklar çok daha risklidir. Ağırlığı belli bir alana vermek, ahenkli bir yürüme stili verse de burkulmalarla ayak bileklerini telef ettiği de ayrı bir gerçek. Burkulma vakalarının en sık yaşandığı topuklu ayakkabı türüdür.

Çözüm: Kalın Topuklar

Kalın topuğun yüzey alanı daha geniş olduğu için ağırlığın eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Bir tıknaz topuk daha fazla yüzey alanına sahiptir ve daha eşit bir şekilde ağırlığını dağıtır. İnce topuklu ayakkabılara göre daha istikrarlı adımlar atılmasını sağlar.

Suçlu: Düz Topuklar

Uzmanlar, daha rahat olmasına rağmen düz topuklu ayakkabıların, ayaklarda ağrı, parmaklarda şişlik, diz, kalça ve sırt sorunlarına hatta eklem iltihabına yol açabileceğini belirtiyor.

Çözüm: Silikon Tabanlıklar

Düz topuklu ayakkabıların içine yerleştireceğiniz ortopedik tabanlıklar ayak ağrılarını önleyebilir. Topuk destekleri, tabanlarda oluşacak ağrıyı azaltır. Dize basınç yüklenmesini engelleyerek ayak bileklerinde ağrı oluşmasını engeller. Podologlar tarafından reçeteyle yazılır ve sigorta tarafından karşılanabilir.

Suçlu: Parmak Arası Terlikler

Parmak arası terlikler ayaklara yok denecek kadar az koruma sağlar. Ayak ve ayak parmaklarında en yüksek yaralanmaların başlıca suçlularından birisidir. Şeker hastalarının giyerken çok daha dikkatli olması gerekir, çünkü basit kesik ve sıyrıklar bile çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Düz topuklu ayakkabılar gibi onlar da omurilik, diz, kalça ve sırt sorunlarına yol açar.

Sorun: Plantar Fasiit

Plantar fassiit ayak kemerinizi destekleyen bağ dokusunun gerilmesi sonucunda ortaya çıkar. Sürekli gerilmeler bağ dokusunda ufak yırtıklara neden olabilir. Bu ağrı ve şişliklere yol açabilir. Plantar fasiitin ortaya çıkma istimali aşağıdaki durumlarda daha yüksektir: Ayaklarınız yürürken çok fazla içe doğru dönüyorsa (aşırı içe bükülme). Ayak kemeriniz yüksekse veya ayaklarınız düztabansa. Özellikle sert zeminlerde uzun süre yürüyor, ayakta duruyor veya koşuyorsanız. Fazla kilonuz varsa. Ayağınıza tam oturmayan veya eskimiş ayakkabılar giyiyorsanız. Ökçe kirişiniz veya baldır kaslarınız sıkıysa.

Daha iyi: Dolgu Taban

Dolgu topuk ayakkabılar, diğer sandalet türlerinden çok daha sağlıklıdır. Kalın topuğuyla yerden gelecek kazaları engeller. Ayak kemerini destekleyerek, ağrı oluşumunu azaltır.

Suçlu: Platform Topuk

Platform ve takoz topuklu ayakkabılar sert tabanlı olurlar. Bu da biyomekanik adımlar atılmasına neden olur. Yürüme sırasında ayakta oluşması gereken doğal bükülmelere izin vermez. Platform topuğun burun alanı yüksekse metatarsal kemikler üzerinde baskı oluşmasına neden olur. İnsanın yükünü en fazla taşıyan nokta olan topuk devre dışı bırakılınca ayak kemiklerinde erken bozulmalar meydana geliyor.

Sorun: Kemiksi Çıkıntı

Ayakkabı vurmasından dolayı oluşan kemiksi çıkıntılar… Yüksek topuklu ayakkabılar, topuk arasında ağrı veren düğümlemelere neden olabilirler. Ayakkabı baskısı kemiği deforme ederek yuvarlak çıkıntılara yol açar. Şişlik, bursit, aşil tendonu ağrısı ve nasır oluşturur. Ortopedik ayakkabı kullanımıyla beraber, buz, ortotik araçlar ve topuk pad’lari ağrıyı azaltmanızı sağlar. Fakat kemiksi çıkıntılar kalıcıdır.

Suçlu: Sivri Uçlu Ayakkabılar

Şık olabilir, ama sivri uçlu ayakkabılar bütün parmaklarınızı sıkıştırarak tek bir parmağa dönüştürebilir. Sivri burunlu ayakkabılar bir süre sonra, parmakları uca doğru toplayarak parmakların doğal duruşunu etkiliyor, ayak başparmağı bozukluğu, ayak başparmağında çıkıntı, ayak önü ağrıları, tırnak batmaları, nasırlara ve kalıcı şekil bozukluklarına neden oluyor. Ayaklarda oluşacak dengesizlikler dizleri ve tüm omurga sistemini etkiliyor.

Sorun: Bunyonlar

Ayak eklemleri ve tendonlarınıza uygulanan kuvvetlerin normal dengesi bozulduğu zaman bunyonlar meydana gelir. Bu durum ayak başparmağı ekleminde şekil bozukluğuna sebep olabilir. Bunyonlar, anormal bir hareketin veya ayak başparmağınız üzerindeki baskının sonucu olarak zaman içinde büyürler. Ayağınızı ekstra strese maruz bırakan veya sivri uçlu ayakkabılar giymenize yol açan meslek ve uğraşlar da hastalığın ortaya çıkmasına bir sebep oluşturabilir. Örneğin dansçılar ve sivri ayakkabı giyen kadınlarda bunyon gelişimine daha sık rastlanır.

Sorun: Parmak Deformasyonları

Yüksek topuklu ayakkabılar, yürürken vücut ağırlığının ayak parmaklarına yüklenmesine neden olur. Parmakların ön kısımda sıkışarak hasar görmesine yol açar. Zamanla ayak başparmağı bozukluğu, ayak başparmağında çıkıntı, ayak önü ağrıları, tırnak batmaları, nasırlara ve kalıcı şekil bozuklukları rahatsızlıkları yaratıyor.

Çözüm: Ucu Geniş Ayakkabılar

Sivri burunlu ayakkabılar yerine, geniş uçlu ayakkabı seçimiyle olası parmak rahatsızlıklarını önleyebilirsiniz. Bu tarz ayakkabılar size hitap etmiyorsa, ayak parmaklarınızın ölçüsüne göre özel üretim yöntemini öneriyoruz. Uzmanlar aynı zamanda yumuşak deri yerine sert derili ayakkabıların seçilmesini tavsiye ediyor.

Suçlu: Ünlülerin Trendleri

Eksantrik tarzıyla biline Lady Gaga’nın hayranıysanız, kendi iyiliğiniz için onun giydiği ayakkabıları giymeden önce iki kez düşünmenizde fayda var. Bad Romance klibinde görülen 30 santimetrelik topuklu ayakkabının taşıdığı riskler saymakla bitmez. Gördüğümüz gibi, ayak topuğu üzerinde oluşan aşırı baskı kemik ve sinir hasarına neden olarak ağrılara yol açabilir.

Çözüm: İşlevsel Topuklar

Çok az kadın rahatlık uğruna tarzından vazgeçer, ancak ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalmayabilir. İşlevsel topuk seçimleriyle sağlıklı kalarak modaya takip etme açısından uzlaşma sunuyoruz. Bunlar genellikle güçlü topuklu, kullanışlı ve ayak parmakları için hareket imkanı tanıyan özelliklere sahipler.

Suçlu: Yanlış Boyutlu Ayakkabılar

10 kadından dokuzu çok küçük ayakkabı giyiyor. Sonuçlar tabi ki güzel değil: Nasır, bunyon, kemiksi çıkıntı ve diğer sorunlar… Sürekli sürtünme, tahriş ve artrite neden olur. Araştırmalar özellikle küçük ayakkabı giyen çocuklarda ileriki yıllarda ayak deformitelerine rastlandığını ortaya koymuştur.

Çözüm: Ayak Ölçümü

Yeni bir ayakkabı almadan önce, normal bir günün sonunda, uzunluk ve genişliğin ölçülebileceği profesyonel bir ölçüm yaptırmanız gerekir. Ortopedik bir ayak rahatsızlığınız varsa, uzmanın onayından geçen ayakkabılar satın almanız daha doğru olur. Bu koşullar osteoartrit riskini azaltır. Erken tedavi ve uygun ayakkabı kullanımı ayak eklemleri üzerindeki gereksiz aşınmayı önleme konusunda gözlerinizi yaşartacak derecede yardımı olabilir.

Erkek Ayakkabısı Trendleri

Sivri burunlu ayakkabılar cinsiyet hattını geçti. Bu tarz ayakkabılar kadınlar gibi erkeklerde de aynı riskleri taşır: Çekiç parmak, bunyonlar ve ağrı gibi… Bu sorunları çözmek için daha geniş uçlu ayakkabı tercih edin. Ofiste; oxfords veya loafer gibi klasik ayakkabı seçerseniz ayaklarınız size teşekkür edecek.

Suçlu: Spor Ayakkabısı Trendleri

Minimalist ayakkabılar sahneye çıkan son trendlerden… Çıplak ayakla yürüme doğallığını ve mekaniğini sunuyoruz sloganlarıyla ortaya çıkıyor. Uzmanlar, ayağınızın sağlığını destekleyecek hiçbir özelliğe sahip olmadıklarını söylüyor. Hatta doğal yürüyüş pozisyonu sunduğunu iddia ederek parmakları ayıran ayakkabılar da çok sayıda soruna yol açıyor.

Çözüm: Rocker Altlar

Rocker ayakkabılar yürürken itme hareketini kolaylaştırır. Bu tür ayakkabılar eklem ağrılarını engelleyebilir. Hafif ayak deformitesi olan insanlar için tavsiye ediyoruz. Yalnız denge ve kas gücünü etkileyebilir, tıbbi rahatsızlığı olan ve yaşlı insanlar için tavsiye edilmez.

Ayakkabı seçiminde ipuçları

Ayakkabınızın ayak ölçünüze tam uymasına dikkat edin. Topuğunuzda ağrı varsa, içine, ortopedik tam bir tabanlık yerleştirin veya topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta duruyorsanız, ayakkabının ön tarafına konulan silikon yastık kullanın. Bunlar mükemmel bir amortisördür, sizi hem rahatlatır, hem de kısmen korur. Kalın topuklu ayakkabılarla denge sorununuzu aşabilirsiniz. Vücudunuzun ağırlığı ayağınızın üzerinde eşit bir şekilde dağılır. Her gün farklı yükseklikte topuklu ayakkabı giyilmesi de, aşil tendonuyla ilgili rsikleri azaltır. Parmaklarda nasır oluşmasını önlemek için, parmakları açıkta bırakan yüksek topuklu ayakkabıları tercih edin. Ayakkabının eğimi de çok önemli. Öne doğru eğimi daha hafif olan ayakkabılar, daha az ağrıya neden olur.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Ayagimin âlti deri sert parmak tarafindaki deride soyuluyir ciplak ayakla bastim mi yere bazi günlerinde aciyor görünüş çok kotu yardim... devamı