Alerji ve astım çoğunlukla birlikte meydana gelir

Saman nezlesi belirtilerinizi tetikleyenlerle aynı maddeler, nefes tıkanıklığı, hırıltı ve göğüs sıkışması gibi astım belirtilerine de neden olabilir. Bu durum, alerjik astım ya da alerjinin uyardığı astım olarak adlandırılır. Polen, toz akarlar ve köpek tüyü yaygın ateşleyici maddelerdir. Bazı insanlarda, cilt ya da gıda alerjileri astım belirtilerine neden olabilir.

Bir alerjik reaksiyon astım belirtisine nasıl yol açar?

Bir alerjik tepki, bağışıklık sistemi kimyasallarının (antikorların) ağaç poleni gibi zararsız maddeleri, yanlışlıkla tehlikeli istilacılarla karıştırmasıyla meydana gelir. Vücudunuzu bu maddeden koruma çabasındaki antikorlar, alerjenlere saldırırlar. Bağışıklık sisteminizin salgıladığı kimyasallar, burun tıkanıklığı, burun akması, göz kaşıntısı ya da cilt reaksiyonları gibi alerji belirtilerine yol açar. Bazı insanlarda aynı reaksiyon ayrıca, akciğerleri ve solunum yollarını da etkileyerek astım belirtilerine sebep olur.

Alerji ve astım, farklı şekilde mi tedavi edilir?

Bazı tedaviler hem astım hem de alerji belirtilerinizi azaltabilir. Ancak çoğunluğu, ya birisini ya da diğerini tedavi etmek için tasarlanmıştır ve sadece az miktarda tedavi her iki rahatsızlığa da faydalı olabilir. Örneğin:
 
  • Lökotriyen değiştiricileri (Leukotriene modifier). Montelukast (Singulair) bir ilaçtır ve hem alerji hem de astım belirtilerini azaltır. ‘Lökotriyen değiştiricileri’ olarak adlandırılan bu günlük haplar, bir alerjik reaksiyon sırasında salgılanan bağışıklık sistemi kimyasallarını kontrol etmeye yardım eder. Bazı vakalarda, bu ya da diğer lökotriyen değiştiricileri intihar düşüncesi de dahil psikolojik reaksiyonlarla ilişkilendirilmiştir. Söz konusu ilaçların herhangi birisine karşı alışılmamış herhangi psikolojik bir reaksiyon durumunda, hemen tıbbi yardıma başvurun.
 
  • Alerji iğneleri (immünoterapi). Alerji iğneleri, belli alerji ateşleyicilerine karşı bağışıklık sisteminizin tepkisini aşamalı olarak azaltarak, astım tedavisine yardım edebilir. İmmünoterapide, belirtileri başlatan alerjenlerin çok az miktarı, düzenli olarak kişiye enjekte edilir. Bağışıklık sisteminiz zamanla bu alerjenlere karşı direnç geliştirir ve alerjik reaksiyonlarınız ortadan kalkar ve sonuçta astım belirtilerini de azaltır. Bu tedavi genellikle, üç ile beş yıllık bir periyotta düzenli enjeksiyonlar gerektirir.
 
Özellikle belirtileriniz ağır olduğunda alerjileri ya da astımı tedavi etmek için başka ilaçlara da ihtiyacınız olur. Ancak belirtilerinizi ateşleyen alerjik maddeleri fark etmek ve bunlardan kaçınmak, atabileceğiniz en önemli adımdır.

Kimler alerjik astım riski altındadır?

Ailelerin alerji geçmişleri alerjik astım için en önemli risk faktörüdür. Saman nezlesi olmak ya da sizdeki diğer alerjiler de astım olma riskinizi arttırır.

Bütün astımlara alerjiler mi neden olur?

Alerjik astım en yaygın astım türlerinden birisi olmakla birlikte, ateşleyicileri farklı olan diğer türde astımlar da vardır. Örneğin bazı kişiler için astım, egzersiz, enfeksiyonlar, soğuk hava ya da nefes borusu reflüsü tarafından ateşlenebilir. Birçok kişide, birden fazla türde astım tetikleyicisi vardır.

Belirtileri Kontrol Altında Tutun

Alerji ve astım belirtilerinizi tetikleyen şeyleri bilin ve bunlara maruz kalmayı nasıl sınırlayacağınızı öğrenin. Belirtilerinizi kontrol etmek için en iyi tedaviyi bulmada doktorunuzla birlikte çalışın ve doktorunuz tarafından düzenli şekilde kontrol edilin. Alerji ve astım belirtileri zamanla değişebildiğinden, tedavinizi buna göre yeniden düzenlemeye ihtiyacınız vardır. Astımınızın alevleniyor olabileceği sinyallerinin neler olduğunu öğrenin ve hastalığınız alevlendiğinde ne yapacağınızı bilin.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

kızım 4 yaşında .3 yaşında kreşe başladı ve grip olmasıklığıda ayda 3 kez bu 9 aydır devam ediyor.bu arada havale .sinüzit.orta kulak iltihabı ve gen... devamı