Astımlı Sayısı Artıyor

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. İpek Kıvılcım Oğuzülgen, Dünya Astım Günü dolayısıyla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kronik bir solunum yolu hastalığı olan tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösteren astımın, bütün dünyada 300 milyon kadar insanı etkilediğinin tahmin edildiğini belirtti.

Astımlı Sayısı Artıyor
Türkiye'de yaklaşık her 7-8 çocuktan ve 12-13 erişkinden birinin astım hastası olduğunu ifade eden Oğuzülgen, dünyada dan kaynaklanan ölümlerin sayısının yıllık 250 bin kişi olduğunun tahmin edildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

''Türkiye'de astımın görülme sıklığı, yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artmaktadır. Hastalığın kronik ve değişken özelliği, astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabilmektedir. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar, hekime başvuruda geç kalmakta ve hastalıkları ilerleyebilmektedir. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir.''

Oğuzülgen, astımlı bir hasta için kontrol altında olmanın; gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması, günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi anlamına geldiğini kaydetti.