Artrit Hakkında 7 Yanlış Kanı

Artrit hakkında birçok yanlış kanı mevcuttur. Artrit hakkında en bilinen yanlış kanılar halen sürüyor görünmektedir. Hastaların efsanelere ve yanlış kanılara değil gerçeklere ve geçerli bilgilere ihtiyaçları vardır, böylece hastalıkları ile daha iyi başa çıkabilirler.

 

Yanlış 1 – Artrit, yaşlı insanların hastalığıdır.

 

Doğru: Herkesin artriti olabilir.

 

Artrit hakkındaki en yaygın yanlış kanı, sadece yaşlıların bir hastalığı olduğudur. Aslında artrit, sadece yaşlıları değil aşağıda yer verilen herhangi yaştaki herkesi etkileyebilir:

 

 • Çocuklar
 • Genç yetişkinler
 • Orta yaşlı insanlar

 

Artrit, yaşa veya cinsiyete özel değildir. Artritin 100’ün üzerinde farklı tipi ve ilgili romatizmal şartları vardır ve bazılarına, belli gruplarda sık rastlanır.

 

 • Romatoid artrit(romatizmal artrit), fibromiyalji(kas iskelet sistemi ağrıları) ve deri tüberkülozu, kadınlarda erkeklerden daha yaygın görülür.
 • Gut ve ankilozan spondilit(omurgada kemiklerin birbirine kaynamasına (füzyon) yol açan bir atrittir), erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.
 • Cinsiyet açısından psöriyatik artrit (sedef hastalığıyla (psöriyazis) birlikte görülen bir iltihabi artrit tipi), erkekleri ve kadınları neredeyse eşit derecede etkiler.
 • Daha yaşlı insanların artritin dejeneratif bir şekli olan osteoartrit (kireçlenme) olmaya daha fazla meyilleri vardır.

 

Yanlış 2 – Artrit, soğuk ve nemli bir iklimle tetiklenir

 

Doğru: İklimin kendisi, ne sebeptir ne de çaredir.

 

 

Artritin soğuk ve nemli bir iklim yüzünden oluştuğu kanısı uzun zamandır teorileştirilmiştir. Ilık, kuru bir iklime taşınmak, bazıları tarafından çare olarak görülmektedir. Mantıklı olarak kişi, ılıman bir iklimin artriti tedavi ettiğini düşünüyorsa o zaman güney illerindeki hiç kimsenin artritinin olmaması gerektiği sonucunu da çıkarabilir. Kıkırdak hasar gördükten sonra kemik üzerindeki kemik sürtmesi, herhangi bir iklimde ağrıya neden olur. Ancak:

 

 • Sıcaklık sakinleştirici olabilir.
 • Artriti olmayan insanlar, ılıman iklimlerde sıklıkla kendilerini daha iyi hissederler.
 • Sıcak bir duş alma veya küvette yıkanma gibi sıcaklık, artritin belirtilerini rahatlatabilir.

 

 

Yanlış 3 – Artrit, tedavi edilebilir.

 

Doğru: Artrit için bir çarenin var olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

Artritin tedavi edilebileceği fikri bir safsatadır. Bugüne dek hastalık için bulunan hiçbir çare yoktur. Daha iyi tedavi seçenekleri ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması açısından çok şey keşfedildi ama hastalığı başarılı bir şekilde durdurmak için henüz hiçbir şey bulunmadı. Artritin birçok farklı tipi olduğundan hastalığın seyri kişiden kişiye değişir.

 

Artritin ömür boyu süren bir hastalık olduğundan kendi sağlık durumunuzu anlamanın ve bilgi edinmenin önemi, ihmal edilemez. Aşağıdakilere dair öğrenecek çok şey vardır:

 

 • belirtilerinizi kabul etmek ve kontrol etmek
 • ilaç tedavileri ve diğer tedavi seçenekleri
 • doğal ve alternatif tedaviler
 • ağrı rahatlatma teknikleri
 • artritle daha iyi yaşama
 • zorluklarla başa çıkma

 

Yanlış 4 – Artrit, kötü beslenme sonucu oluşur.

 

Doğru: Belirli yiyeceklerin artriti önlediği veya sebep olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

Artrite dair beslenmenin önemi hakkında bir dolu söylenti mevcuttur. Besleyici, dengeli bir diyetin ve ideal kilonun korunmasının herkesin sağlığı için iyi olduğu kesindir. Yüksek ürik asit ile gut arasında olduğu gibi artirt ile diyet arasında kesin bir ilişkinin olduğu çok az örnek vardır. 

 

Belirli yiyeceklerin artriti önlediği veya sebep olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. İyi beslenme, artriti önlemez. Eğer kişi, artritinin alevlenmesine neden olan belirli bir yiyecek alerjisine sahip olduğunu farketmesinin dışında, belirli bir yiyecek kaynağı ile artrit arasında kanıtlanmış hiçbir doğrudan bağlantı yoktur.

 

Yanlış 5 – Artrit, yalnızca ufak çaplı ağrılardan oluşur.

 

Doğru: Artrit, ufak çaplı ağrılardan çok daha fazlasından oluşur.

 

Artritin sadece ufak çaplı ağrılar sergilediği bir diğer yaygın yanlış kanıdır. Bir iki aspirinin veya reçetesiz satılan ağrı kesicilerin artritin neden olduğu ufak çaplı ağrıları geçirdiğini iddia eden reklamlar, halkı yanıltırlar.

 

Hastalık hakkında bilgi eksikliğinin yanında böylesi bir reklam, insanlarda tedavinin daha yoğun şekillerini gerektiren daha karmaşık artrit formlarından habersizliği arttırır.

 

Bir kişi artritten etkilendiği zaman oluşabilen değişiklikler şunları içerir:

 

 • Eklem Ağrısı ve Yıkımı
 • Kısıtlı Hareket Alanı
 • Şeklen Bozulmalar
 • İltihaplanma
 • Kronik Ağrı
 • Kronik Yorgunluk
 • Diğer Belirtiler/ Sağlık Sorunları

 

Yanlış 6 - "Dün iyiydin...bugün neden bu kadar yorgunsun?"

 

Doğru: Artritin belirtilerinin süresinde ve ciddiyetinde farklılıklar vardır.

 

Artrit artma ve azalma dönemleriyle nitelendirilen bir hastalık olduğundan ailesi ve arkadaşları için artritli bir kişinin neden belli bir günde bazen çok daha iyi veya daha kötü hissettiğini anlamaları çoğunlukla zor olur. Artritin tutarsızlığı bazı insanların hastalığın “tümüyle kafada” olduğuna inanmalarına bile yol açabilir.

 

Artrit, iyi günlerin ve kötü günlerin bir karışımı olarak nitelendirilir. Bazı günler eklem ağrısı ve yorgunluk daha da şiddetlenebilir. Dinlenme ve faaliyet arasında bir denge kurmak, artritle yaşamayı en iyi şekilde öğrenmede gerekebilir.

 

Yanlış 7 - "Artritin var, bazı şeyleri yapamazsın...."

 

Doğru: Artriti olan bir kişinin YAPABİLECEĞİ bir sürü şey vardır.

 

Artritin bir kişiye dayattığı kısıtlamalar, onlara en yakın insanların aşırı korumacı olmalarına neden olabilir. Bazen insanlar, artriti olan kişiye yardım etmek için çok fazla şey yaparlar. Hastalık, bazı fiziki becerileri kısıtlar, ama kesinlikle artriti olan kişi tümüyle bağımlı ve işe yaramaz olarak görülmemelidir.

 

Yardım ve bağımlılığın belli bir miktarı gerekebilir. Hem fiziki hem de duygusal nedenlerden dolayı en iyisinin bağımsızlığı sürdürmek olduğu mümkün olduğunca sıklıkla hatırlanmalıdır.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı