Ameliyatsız Yağ Aldırma

Ameliyatsız Yağ Aldırma çok küçük hacimlerdeki yağlara kontrollü bir şekilde zarar veren özel ekipmanlarla yapılır.

Nedir

Ameliyatsız Yağ Aldırma çok küçük hacimlerdeki yağlara kontrollü bir şekilde zarar veren özel ekipmanlarla yapılır. Bir bölgedeki yağ eğer çok fazla zarara uğrarsa yara oluşması riski vardır. Şu anda, iki tip alet ameliyatsız yağ alınımında kullanılır: ultrason ve soğuk enerji, kriyopoliz. Her ikisi de hastaneye yatmayı gerektirmeyen yağ tedavisine izin verir ve minimal ya da hiç rahatsızlığa neden olmaz. En çok bilinen ultrason teknikleri Ultrashape ve Liposonix'tir. Soğuk enerji tedavisiyse Zeltiq'tir.

Uygun Bir Aday Mıyım

Eğer karnınızda, yanlarınızda veya sırtınızda az miktarda yağ depolanması varsa iyi bir adaysınız. Ultrason da dış baldırda kullanılabilir. Çünkü daha fazla hacimdeki yağ birden fazla ameliyatsız yağ aldırma tekniğini gerektirir ve daha fazla yağ birikiminde liposakşın daha iyi bir çözümdür.

Nasıl Yapılır

Ultrason

Ultrason enerjisini gün ışığı gibi düşünün. Bir büyüteç gün ışığını toplayarak kağıdın yanmasını sağlayabilir. Odağın altında ve üstündeki noktalarda kâğıt yanmaz. Buna benzer şekilde, ultrason enerjisini odaklayarak yalnızca odağın yanındaki yağa zarar verir. Deriniz (odak noktasının yukarısında) ve odak noktasının altındaki doku korunur. Daha sonra bedeniniz zarar verilen yağı yavaşça geri emer. Kan seviyesinde yağ artışı gözlenmemiştir. Bir ya da birden fazla tedavi gerekebilir.

Kriyolipoliz

Bu tedavide yağ kontrollü bir şekilde soğuk yakmasının yağı çatlatmak amacıyla kullanılmasıdır. Araştırmalar soğuk yakması süresince deri donmadan önce yağın donduğunu göstermiştir. Kriyolipoliz aynı şekilde çalışır, yağı dondurur ama derinizi dondurmaz. "Donmuş yağ" ölür ve zamanla vücudunuz tarafından geri emilir. Ultrason tekniğindeki gibi, deride hasar ya da kanda yağ artışı riski çok azdır. Yağ miktarına bağlı olarak bir ya da birden fazla tedavi gerekebilir.

Teknik

Her tedavide olduğu gibi, doktorunuz ameliyatsız yağ aldırma için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamanıza yardım edecektir. Tartışmanız riskler, faydalar ve tedaviniz için alternatifler olmalıdır. Diğer estetik işlemlerde olduğu gibi önce ve sonra resimleri tipiktir.

Ultrason:Tedavi bölgeleri cerrahınız tarafından işaretlenir. Bebek ultrasonuna benzer şekilde, bir teknisyen cildinize çok az bir miktarda jel sürer.  Utrason transdüseri tedavi edilecek bölge üzerinde hareket ettirilir. Aynı bölge birden fazla kez tedavi ettirilebilir. Süre yarım saatten birkaç saate kadar sürebilir. Premedikasyon genellikle gerekmez.

Kriyolipoliz:Yağlı bölge iki metal plakanın arasındaki el aletiyle kıstırılır ve bölge yavaşça soğutulur. Şu anki tedavi yönetmeliğine göre bir bölge bir saat sürer. Klinik çalışmalar kriyolipolizin işe yaradığını gösterse de, FDA yönetmeliğine göre bu "ruhsatsız" bir tedavidir. FDA "ruhsatsız" tedavilerin sanat tedavisi olarak temsil edilebileceğini belirtir.

Yararlar

 • Karın, yanlar, sırt ve baldırlardaki istenmeyen yağların alınması
 • Kesik gerektirmemesi
 • Minimal rahatsızlık vermesi
 • Deriye zarar verme riskinin minimum olması
 • Her tipteki deri için geçerli olabilmesi
 • Az ya da hiç aksaklık çıkarmaması

Düşünülecekler

Ameliyatsız yağ aldırma yalnızca karındaki, böğürdeki, sırttaki ve baldırdaki yağlar için olmalıdır

 • Çoğu hasta için hala vakumla yağ aldırma geçerlidir.
 • Bu bir kilo kaybetme tedavisi değildir.
 • Birden fazla tedavi seansı gerekebilir.
 • Her yeni tedavide olduğu gibi, tedavinin tamamı geleneksel vakumla yağ aldırma göre daha fazla ücrete neden olabilir.

Riskler

 • Küçük yanıklar çok nadirdir ama ultrason aletlerinde not edilmiştir.
 • Birkaç saat boyunca tedavi edilen deri kırmızı olabilir.
 • Ultrason aletlerinde ve kriyolipolizde deride geçici hissizlik not edilmiştir.

İyileşme Süreci

Ameliyatsız yağ aldırma çok az iyileşme dönemi gerektirir. Çoğu hasta aktif hayatına hemen devam edebilir.

Sık Sorulan Sorular

Acı verici mi?

Ultrason tedavisinde tedavi edilen yere ve tedavi edilen yerdeki yağ miktarına göre minimumdan orta dereceye kadar acı hissedilebilir. Bazı tedaviler için ağrı kesici verilebilir. Cryolipolysis ya çok az ya da hiç rahatsızlık vermez. Bu tedavi için ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz.

Yara oluşacak mı?

Yara oluşturma riski kesinlikle çok azdır.

Tipik kısa dönemli yan etkiler nelerdir?

Bazı hastalar tedavi edilen bölgedeki deride kızarma, geçici şişlik veya geçici hissizlik hissedebilir.

Eğer kullanılacaksa ne tip bir anestezi uygulanır?

Geleneksel anestezi uygulanmasa bile, bazı hastalarda (özellikle büyük tedavi yerlerinde) ağızdan ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir.

 • Ameliyatsız yağ aldırma
 • yağ aldırma
 • ultrason
 • kriyolipoz