Yağ aldırma vücutta bulunan fazla yağ miktarını azaltmak için yaygın kullanılır. 

Bu işlem yağların emilerek vücut dışına çıkarılmasını içerir ve yalnızca plastik cerrahiyle yapılır. 

Bazı durumlarda yağ aldırma vücudun düzgün olmayan bölgelerini düzeltmek ya da göğüsler, karın ve kalçalar gibi egzersizle düzeltilemeyen vücut bölgelerine şekil vermek için de kullanılır.

İnsanların çoğu yağ aldırmaya kozmetik nedenlerle yönelir, ama şiddetli obezite ya da şekil bozukluğu bulunan bazı insanlar çözümü yağ aldırmakta bulur.

Birçok kişi genellikle yağ aldırmanın, bazı popüler televizton programları nedeniyle, doktorun ofisine gitmek ve oradan çıkıp dönmek kadar basit olduğunu düşünüyor.

Ancak, bu bir yanılgıdır çünkü insanların, yağ aldırma gerçekleştirilmeden önce bunun riskleri ve süreçleri olduğunu anlaması gerekiyor.

Örneğin çoğu doktorun, hastanın tıbbi ve psikolojik açıdan işleme uygun olup olmadığına karar vermek için öncelikle bir muayene yapması gerekir.

Bundan sonra genellikle hasta ve eşinin yağ aldırmanın doğru seçim olup olmadığını düşüneceği, ameliyat öncesi bir bekleme süresi vardır.

Plastik cerrahlar da bu bekleme süresinde hastanın yağ aldırmaya bağlı riskleri yeterince değerlendirmesini sağlamalıdır; ciddi sorunlar giderek daha nadir görülse de komplikasyonlar gelişebilir.

Örneğin, yağ aldırma bazen işlemin uygulandığı bölgede yanmaya neden olabilir, işlem sırasında kalp ya da böbrek sorunlarına neden olan sıvı dengesizlikleri oluşabilir ve bazı durumlarda plastik cerrahın işlem için kullandığı kanül hayati bir organı delerek ölümcül durumlara ya da en azından ek bir ameliyata yol açabilir.

Bu risklerin her biri ve birkaç fazlası gerektiği şekilde ele alınmalı, plastik cerrahınızı seçmeden önce neden iyi bir araştırma yapmanız gerektiği konusunda bir uyarı olmalıdır.

Ayrıca, enfeksiyonlar ve his değişimi veya kaybıyla sonuçlanan deri ölümleri de yağ alıdırmayla ilgili daha yaygın risklerdir. Yağ aldırma ameliyatı iyi geçse de çoğunukla iyileşme süreci beklediğiniz kadar iyi geçmeyebilir.

İnsanların plastik cerrahın ofisine yürüyerek girdiği ve mükemmel görünümlü olarak çıktığı televizyon programlarının aksine, iyileşme süreci ameliyattan önceki halinizden daha kötü görüneceğiniz ve daha kötü hissedeceğiniz yaklaşık birkaç haftalık süreyi kapsar.

Ameliyattan hemen sonra operasynun yapıldığı bölge şişmeden dolayı aslında daha geniş görünecek, sonraki iki hafta boyunca kanama ve şişmeyi kontrol altında tutmak için bu bölgeleri kaplayan özel kompresyon giysileri giymeniz gerekecek.

Ancak, birkaç hafta sonra tekrar kendiniz gibi hissetmeye başlayacaksınız. Düzenli egzersiz ve beslenme planı yağ aldırmayla elde ettiğiniz etkilerin keyfini daha uzun süre çıkarmanızı sağlayacaktır.

Op. Dr. Yusuf CAN

Yüze yağ enjeksiyonu yaptirmak istiyorum fiyat alabilirmiyim... devamı