Yetiştirme yurtlarında büyütülen çocukların, beden ve ruh sağlığı sorunları açısından artan oranda bir risk taşıdıkları iyi biliniyor. Ama ya ailelerinden ziyade akrabalarının yanında yaşayan çocuklar?
 
Akrabalarının yanında yaşayan çocuklar çoğunlukla çocuk yetiştirme yurtları kategorisinin altında gösterilir ve şimdiye kadar bu gruptaki çocuklar üzerine çok az araştırma yapılmıştır.

Araştırmacılar, akrabalarının yanında yaşayan çocukları tanımlamak, sağlık ve aile durumlarını en az bir ebeveyni ile birlikte yaşayanlarla karşılaştırmak için, 2007 yılında 91 binden fazla çocuğun yer aldığı ulusal bir çalışmadan alınan verileri kullandılar. Bulgularını Kanada, Vancouver’da Pediatri Akademi Topluluğu’nun (PAS) yıllık toplantısında sundular.
 
Araştırmacılar, çocuk yetiştirme yurtlarında yaşayan yaklaşık 800 bin çocuğa karşılık, yaklaşık 2.8 milyon çocuğun akrabaları ile yaşadığını tespit ettiler. Ve çocuk yetiştirme yurtlarındaki çocuklar gibi, akrabalarının yanında yaşayan çocukların da çok fazla sağlık sorunu yaşadıklarını gördüler.
 
Aileleri ile yaşayan çocuklara kıyasla, bir akrabası ile yaşayan çocukların DEHB, depresyon gibi ruh sağlığı sorunları ve diş sorunları gibi daha özel sağlık sorunları yaşadıkları ve bakıma ihtiyaçları olduğu belirtiliyor.
 
Bu çocukların aynı zamanda siyahi olmaları olasılığı (yüzde 48’e karşı yüzde 17), 9 yaşından daha büyük olma olasılığı (yüzde 59’a karşı yüzde 48), sağlık sigortaları olmama olasılığı (yüzde 72’ye karşı yüzde 30) ve yoksulluk sınırındaki ailelerde yaşama olasılığı (yüzde 31’e karşın yüzde 18) daha yüksektir. Ayrıca bakıcılarının genel sağlığı veya ruh sağlığının çoğunlukla kötü olduğu bildiriliyor.
 
Araştırmacılar, “Bu çocukların ve ailelerinin ekstra hizmetlere ve desteğe ihtiyaçları olabilir” diyorlar ve ekliyorlar: “Bu nedenle sağlık uzmanları, eğitimciler ve kamu sağlığı kurumları çocukların yaşam koşullarını araştırmalı ve akrabaları ile birlikte yaşayan çocukların özel ihtiyaçları olabileceğini göz önünde bulundurmalılar.”

Op. Dr. Sinan GÖKER

Gözümde cone hastalığı çıktı bu anne ve babanin akraba oldugundan meydana geliyormus ve tedavisi yok diyorlar doktorlar beni cok rahatsiz ediyor beni ... devamı