Akciğer Enfeksiyonları Nasıl Engellenir

Akciğerler, solunum sisteminin  temel organıdır. Kırmızı kan hücrelerinin vücudun geri kalanına oksijen sağlamak üzere kullandıkları kapılardır. Bir sınavdan önce,  ilk öpücükten önce ya da belki patronunuzdan söz verdiği zammı istemeden önce aldığınız derin nefes için gereklidirler. Akciğer sağlığı, insan hayatı için çok önemlidir ve akciğer enfeksiyonu üzerinde en çok çalışılan konulardan biri olmuştur.

Akciğer enfeksiyonlarına şu madde ve durumlar neden olabilir:

  • Asbest, insanın bir saç telinden 1200 kat daha ince ve güçlü liflerden oluşan doğal bir mineraldir. Gemi inşaatı, madencilik ve öğütme işçileri ile asbest içeren tekstil ürünleri ve diğer asbest ürünleri imalatında çalışan işçiler yaygın olarak asbeste maruz kalırlar. Yalıtım maddeleri ve frenler, asbeste maruz kalmaya neden olan diğer ürünlerdir. Ayrıca yıkım işçileri, alçıpan sökümü yapanlar ve itfaiyeciler de asbeste maruz kalabilirler.
  • Sigaranın insan vücudu üzerinde farkedilebilir bir etkisi vardır. Anfizem, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)  ve akciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilir. Sigaranın ayrıca kalp ve dolaşım sistemi de dahil vücudun diğer birçok bölgesinde olumsuz etkileri görülebiliyor. . Sigaradan ya da sigara içen insanlardan uzak durmalısınız. Eğer  sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.
  • Çevre kirliliğinin az olduğu bir bölgede yaşamak akciğer hastalığı riskini büyük ölçüde düşürebilir. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkisi çok derin olabiliyor. Eğer büyük bir şehirde ya da birçok sanayi şirketinin kirletici maddeleri havaya saldığı bir bölgede yaşıyorsanız, akciğer hastalığı riskiniz çok yüksektir. Azot oksitleri ile uçucu organik bileşikler güneş ışığı ile tepkimeye girerek ozonu oluştururlar. Azot oksit, araba motorları  ve güç kaynaklarındaki yüksek sıcaklıkta yanma sonucu ortaya çıkan bir maddedir. Uçucu organik bileşikler, benzin gibi kolayca buharlaşabilen organik kimyasallardır. Ozon kentsel bölgelerde daha yüksek yoğunluklarda bulunur. Eğer mümkünse bütün bunlardan kaçınmaya çalışın.
  • Evdeki kirlenme de akciğer hastalığına neden olabilir, hatta bazen en beklenmedik neden olabilir. Ev içi hava kirliliği birçok sebepten kaynaklanabilir ve bunların çoğunu kontrol edebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sebepler; sigara, hayvan tüyü ya da döküntüsü, küf ve pas, bakteriler, formaldehit, cihazlardan yayılan kimyasallar, toz akarları ve asbesttir. Her kirletici farklı bir yolla akciğer hastalığına sebep olur. Hayvan tozu ve toz akarı gibi bazı kirleticiler zaten var olan akciğer hastalıklarını ve solunum yolu sorunlarını şiddetlendirebiliyor. Sigara dumanı ve asbest gibi diğer kirleticilerin daha derin bir etkisi vardır. Bu ev içi kirleticileri ortadan kaldırmak ya da azaltmak için HEPA filtreli (çok hassas bir hava filtresi) nemlendirici ya da diğer hava temizleyici ürünler, uzmanlarca şiddetle önerilir.
  • İnsanları yüksek derecede akciğer hastalığı geçirme riskine sokan birçok bölge ve meslek vardır. Duman ve asbest dışında kömür tozu, berilyum buharı, pamuk ve keten lifleri de akciğer hastalığına yol açabilen diğer maddelerden bazılarıdır.

 

İLGİLİ MAKALE

Metabolomik İncelemeler

Op. Dr. Aytun AKTAN

Doğum yapali 8 hafta oldu,40 günden sonra adet oldum hala devam ediyor.Buarada enfeksiyon oldu,antibiyotik kullandim geçmedi sebebi nedir acaba?Enfeks... devamı