Asbeste maruz kalmayın

Asbest insanın bir saç telinden 1200 kat daha ince, güçlü liflerden oluşan doğal bir mineraldir. Gemi inşaatı, madencilik ve öğütme işçileri ile asbest içeren tekstil ürünleri ve diğer asbest ürünleri imalatında çalışan işçiler yaygın olarak asbeste maruz kalırlar. Yalıtım maddeleri ve frenler asbeste maruz kalmaya neden olan diğer ürünlerdir. Ayrıca yıkım işçileri, alçıpan sökümü yapanlar ve itfaiyeciler de asbeste maruz kalabilirler.

Sigara ve dumanından uzak durun

Sigaranın insan vücudu üzerinde farkedilebilir bir etkisi vardır. Anfizem, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ve akciğer kanseri gibi hastalıklara neden olur. Sigaranın ayrıca kalp ve dolaşım sistemi de dahil vücudun diğer bir çok bölgesinde etkileri vardır. Sigaradan ya da sigara içen insanlardan uzak durmalısınız. Eğer içiciyseniz sigarayı bırakmalısınız.

Her fırsatta şehir merkezinin dışına çıkın

Çevre kirliliğinin az olduğu bir bölgede yaşamak akciğer hastalığı riskinizi büyük ölçüde düşürebilir. Hava kirliliğinin sağlığınız üzerindeki etkisi çok derin olabilir. Eğer büyük bir şehirde ya da birçok sanayi şirketinin kirletici maddeleri havaya saldığı bir bölgede yaşıyorsanız, akciğer hastalığı riskiniz çok yüksektir. Azot oksitleri ile uçucu organik bileşikler güneş ışığı ile tepkimeye girerek ozonu oluştururlar. Azot oksit, otomobiller ve güç kaynaklarındaki yüksek sıcaklıkta yanma sonucu ortaya çıkan bir maddedir. Uçucu organik bileşkler, benzin gibi kolayca buharlaşabilen organik kimyasallardır. Ozon kentsel bölgelerde daha yüksek yoğunluklarda bulunur. Eğer mümkünse bütün bunlardan kaçınmaya çalışın.

Evinizin havasını temizleyin

Evdeki kirlenme de akciğer hastalığına neden olabilir, hatta bazen en beklenmedik kaynaklardandır. Ev içi hava kirliliği birçok sebepten kaynaklanabilir ve bunların çoğunu kontrol edebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sebepler sigara, hayvan tozu ya da döküntüsü, küf ve pas, bakteriler, formaldehit, cihazlardan yayılan kimyasallar, toz akarları ve asbesttir. Her kirletici farklı bir yolla akciğer hastalığına sebep olur. Hayvan tozu ve toz akarı gibi bazı kirleticiler zaten var olan akciğer hastalıklarını ve solunum yolu sorunlarını şiddetlendirir. Sigara dumanı ve asbest gibi diğer kirleticilerin daha derin bir etkisi vardır. Bu ev içi kirleticileri ortadan kaldırmak ya da azaltmak için HEPA filtreli (çok hassas bir hava filtresi) nemlendirici ya da diğer hava temizleyici ürünler şiddetle önerilir.

Riskli mesleklerde gerekli önlemleri alarak çalışın.

İnsanları yüksek derecede akciğer hastalığı geçirme riskine sokan birçok bölge ve meslek vardır. Duman ve asbest dışında kömür tozu, berilyum buharı, pamuk ve keten lifleri de akciğer hastalığına yol açabilen diğer maddelerdir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam qlairista dogum kontrol hapi kullanmaya basladim 5 gun oldu ve siddetli karin agrisi ile doktora gitrim idrar yolu enfeksiyonu cikti ila... devamı