Bunu yapmak için, hem sağlıklı kişilerden hem de çeşitli akciğer hastalıkları veya enfeksiyonları olan hastalardan yüzlerce idrar örneğini incelendi. Süreçte, NMR spektroskopiyi kullanarak idrar örneklerindeki 61 metabolit ölçüldü.

Araştırmacıların bulgusuna göre, Streptococcus pneumoniae bakterisinin neden olduğu zatürreeye yakalanmış hastalardan alınan idrarın, sağlıklı insanlardan veya başka hastalığı bulunan kişilerden açıkça ayrılan bir kimyasal profili var.

“Hastaların hastanede tedavi gördüğü sürede, çeşitli aralıklarla toplanan idrar örneklerini inceleyerek iyileşmelerini bilfiil gözlemleyebildik çünkü iyileşme, idrarlarının kimyasal bileşimine yansıdı,” dedi araştırmacılar.

Video: Zatürre (Pnömani)

Metabolitlerde, Streptococcus pneumoniae’ye bağlı değişikliklerin çoğunun, bakteri istilasından değil vücudun enfeksiyona tepkisinden kaynaklanmasının şaşırtıcı olduğunu da belirttiler.

“Gelecekteki çalışmalarda, umarız bakteriler ve diğer mikropların, bulaştığı bireyin vücuduyla nasıl etkileşime girdiğini ve bu etkileşimlerin vücuttaki metabolizmayı nasıl değiştirip idrarda benzersiz metabolit profilleri doğurduğunu keşfederiz,” diyorlar.

Araştırma, insan vücudu ve bakteriler arasındaki etkileşimlere odaklanıyor çünkü bunlar, sağlık ve hastalık durumlarıyla alakalı.
İLGİLİ MAKALE

Metabolomik

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU

Hocam merhaba beni birkaç yıl önce boyun fıtığından ameliyat etmiştiniz güzel sonuç almıştım ama yeniden ağrılarım başladı boyun ve bel MR çektirdim b... devamı