Ölçülü doz inhaler (ÖDİ) kullanmaya başlamak için:

  • ÖDİ’yi doğru kullandığınızdan emin olmak için doktorunuzla konuşun. Bir ayna karşısında pratik yapmak yardımcı olabilir. Tam olarak doktorunuzun anlattığı gibi kullanın.
  • Doğru ilacı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Eğer birkaç tane ÖDİ kullanıyorsanız üzerlerine bir etiket koyun ki hangisini ne zaman kullanacağınızı karıştırmayın.
  • ÖDİ içinde ne kadar ilaç olduğunu kontrol edin. Kutunun içinde kaç kullanımlık ilaç olduğunu görmek için üzerindeki etiketi kontrol edin. Eğer kaç nefes kullanabileceğinizi bilirseniz tamamı bitmeden yenisini alabilirsiniz. Kutu içinde ne kadar ilaç kaldığını tahmin etmek için nasıl test edildiğini öğrenin. Bu konuda doktorunuz ya da eczacınız size yardımcı olabilir.
  • Eğer ÖDİ kullanırken zamanlamayı doğru yapamıyorsanız ya da kortikosteroid alıyorsanız hazne kullanın.

ÖDİ’nin genellikle bir hazne ile birlikte kullanılması tavsiye edilir, fakat haznesiz de kullanabilirsiniz.

Eğer kortikosteroid inhaler kullanıyorsanız, ilacı kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Suyu yutmayın. Eğer yutarsanız ilacın dolaşım sisteminize girmesi olasılığı artar ve bu, ilacın yan etkilerini arttırabilir.

ÖDİ üzerinde toz birikebilir, fakat her gün temizlemenize gerek yoktur. Seyrek olarak hazneyi ya da ağızlığı, kapağı ve kutuyu su ile yıkayarak temizleyin.

Özer SELİMOĞLU

Hastamizin kalp kapaklari degisti.ınr degeri suan 3.6 comadini hangi dozlarda kullanmaliyiz... devamı