Akciğer amfizemi tanısı oldukça kolaydır. Özellikle göğüs hastalıkları uzmanları tarafından, herhangi bir tetkik yapılmadan da tanısı konulabilir.

Ancak doğru yöntem, solunum fonksiyon testlerinin mutlaka yapılmasıdır. Bu testler sayesinde hem hastalığın evresini, ağırlık derecesini tespit etmek mümkün olacaktır. Hem de uygulanan tedaviyle ya da hasta tedavisiz kalsa da, yıllar içinde hastalığın seyrini izlemek olanaklı hale gelecektir.

Bu yüzden solunum fonksiyon testleri mutlaka yapılmalıdır. Bu testler zor ulaşılan testler değildir. Ayrıca büyük bir ekonomik yük de getirmez. Yanı sıra kesin tanı koydurur.

Akciğer grafisinde amfizeme ait bazı belirtiler görülebilir ama sadece akciğer grafisine bakılarak hasta takip edilmez. Burada temel alınan, solunum testidir.

Akciğer amfizeminin teşhisinde balgam testinin yeri yoktur. Çünkü bu bir mikrobik hastalık değildir ve oradan bir etken izole etmek söz konusu değildir. Sadece akut atak dönemlerinde enfeksiyon ortaya çıktığında, balgam tahliliyle enfeksiyon etkeni araştırılıp, ona göre antibiyotik verilebilir.
İLGİLİ MAKALE

Akciğer amfizemi nedir?

Doç. Dr. Özgür KARACAN

akciger rahatsızlığında dolayı yedikule göğüs hastenesine gitim rötgen ve kan tahlilerimden sonra intertisyel ac tanısını koydular sonra evde oksije... devamı