Nedir

Nedir?

Ses teli nodülleri ve polipleri, bazı insanların ses tellerinin üzerinde gelişen küçük oluşumlardır.

Ses telleri gırtlakta bulunan mukoza zarı kıvrımlarıdır Üstteki çifte yanlış, alttaki çifte doğru ses telleri denir. Bu ince, dil (üflemeli çalgılarda bulunan) benzeri bantlar, konuşma sırasında ses üretmek için titreşir ve geniş bir aralıkta ses üretme kapasitesine sahiptir. Her bir ses telinin bir ucu gırtlağın ön duvarına bağlıdır. Diğer uçlar, gırtlağın arka duvarına yakın olan iki küçük kıkırdağa bağlıdır.

Bir ses teli nodülü, sürekli seslerini zorlayan insanların ses telleri üzerinde gelişen küçük, inflamatuvar veya fibröz bir büyümedir. Bunlar aynı zamanda şarkıcı nodülü ve öğretmen nodül gibi isimler de alır. Bir ses teli polipi, ses tellerinin kaplayan mukoza zarında oluşan küçük bir şişliktir. Bunlar büyüdükçe yuvarlak bir şekil alır. Bütün ses telleri boyunca veya lokalize olabilirler.

Sebepler

Sebepler

Profesyonel şarkıcılar, öğretmenler, müzayedeciler, öğretim üyeleri ve din adamları gibi, seslerini oldukça fazla kullanan kişiler, ses tellerinde nodül oluşumuna daha meyillidir. Polipler gibi, nodüller de sesin aşırı kullanımı sonucunda ortaya çıkabilir.

Nodül polipten farklıdır. Nodül mukoza zarını kaplayan epitel doku büyümesidir, polip gibi mukoza zarının kendisinde oluşan bir büyüme değildir. Dolayısıyla, ayak parmağında ya da elde oluşan bir nasırla yapısal bir benzerliği vardır. Birinin ses tellerinde nodül olduştuğunda ses hırıltılı ve boğuk hale gelecektir.

Polipler, sesin kötüye kullanımı, kronik larenjit alerjik reaksiyonları ve endüstriyel duman ve sigara dumanı gibi tahriş edicilerin kronik olarak solunması nedeniyle gelişen lezyonlardır. Ayrıca, hipotiroitte de görülebilir.

Belirtiler

Belirtiler

Polipler, sesin hırıltılı ve kulağı tırmalayıcı hale gelmesine neden olabilir. Kişi sesinin boğukluğundan şikayetçi olabilir.

Muayene

Muayene

 • Sebebi belirlemek için bir test yapılması gerekir mi?
 • Durum ne kadar ciddi?
 • Prognoz nasıldır?
 • Hangi tedaviyi öneriyorsunuz?
 • Bu durumun tedavisi ne kadar etkilidir?
 • Belirtilerin geçmesi ne kadar zaman alacak?
 • Konservatif tedavi başarısız olursa, ameliyat gerekir mi?
 • Durumun tekrar etmesini önlemek için ne yapılabilir?
 • Konuşma terapisi tavsiye eder misiniz?

Testler

Testler

Durumun skuamoz hücreli larenks karsinom olmadığını belirlemek önemlidir. Doktorunuz, ses tellerini görselleştirmek için dolaylı laringoskopi önerebilir.

Tedavi

Tedavi

Tedavi ses alışkanlıklarının değiştirilmesini gerektirir ve bir konuşma terapistine sevk yapılabilir. Birkaç hafta boyunca konuşmaya çok az izin veren veya hiç izin vermeyen ses tellerinin dinlendirilmesi, nodüllerin küçülmesini sağlayabilir. Çocuklarda da bazen ses teli nodülü oluşabilir ve bunlar sadece ses terapisiyle tedavi edilebilir.

Solunan steroid spreyler yararlı olabilir. Bazen biyopsi ve ameliyatla almak gerekebilir. Ucunda bir ışık olan metal bir tüpün ağız yoluyla ve boğaz içine sokulduğu özel bir muayene (laringoskopi) sırasında alınabilirler. Küçük, keskin, fincan şeklinde bir alet tüp içinden geçirilerek polipleri keserek çıkarmak için kullanılır. Kanser olup olmadığından emin olmak için polipe biyopsi yapılabilir. Bir polipin çıkarılmasından sonra, temelde yatan nedeni düzeltmek için ses terapisi yapılmalıdır.

Önleme

Önleme

İyi önleyici yöntemler şunlardır:

 • Gerginliği ortadan kaldırmak için sesi doğru kullanmak
 • Bağırma ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınmak
 • Rahat ve normal bir aralıkta konuşmak
 • Doğal olandan daha yüksek veya daha düşük bir frekansta fısıldamamak ya da konuşmamak
 • Omuzları aşağıda tutarken başı yavaşça öne ve yanlara yatırarak boyundaki gerginliği serbest bırakmak.
İLGİLİ MAKALE

Ses Teli Polipi Nedir?

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

Hocam annemin güvetor ameliyatı olması lazım kiskin ses tellerine kadar ulaştığını tespit etmişler başarılı bir doktor olmazsa ameliyatda ses telleri ... devamı