Ağda istenmeyen tüylerden kurtulmanın en geleneksel ve en çok bilinen yöntemidir. Yapışkan bir madde olan ağda ile tüyler yakalanır, hızla çekilir ve böylece kökten alınırlar. Teknoloji ve ciltle ilgili bildiklerimiz geliştikçe ağda da daha modern hale gelmiş, farklı türleri ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla ister ilk kez ağda yaptırıyor ister ağda konusunda oldukça tecrübeli olun herkesin bu konuda öğreneceği yeni şeyler mevcuttur. Peki ağda yaptıracaklara tavsiyeler nelerdir?

En iyi ağda deneyimi için uzmanlar tüy uzunluğunun ana faktör olduğunu belirtmektedir. Özellikle de ilk başlayanlar buna dikkat etmelidir. İlk kez gittiğinizde ağdadan en iyi sonucu almak için tüylerin en az 0,3 cm uzamasına izin vermelisiniz. Bunu ister tüyleri kısaltarak ister 0,3 cm uzayabilecek kadar zaman öncesinde tıraş bıçağıyla alarak sağlayabilirsiniz. Ağda yaptırmaya başladığınızda ise tüylerin uzama hızına göre 3 ila 5 haftada bir giderek en doğru zamanı yakalayabilirsiniz.

Ağda yaptıracaklara tavsiyelerden biri ağda randevuları arasında tıraş bıçağıyla tüyleri almamaktır. Bu, belirmeye başlayan tüyler için hızlı ve basit bir çözüm gibi gelebilir ancak tüyler sadece yüzeysel olarak alındığından 1-4 gün içinde tekrar çıkarlar. Tekrar tekrar tıraş bıçağı kullanmak ise deriyi sertleştirir. Eğer düzenli ağdaya gider ve tıraş etmezseniz tüyler zaman içinde daha ince çıkmaya ve daha yavaş uzamaya başlayacaktır. Çünkü tüyün bulunduğu folikül gitgide zayıflamaya başlar. Ancak bu sonucu birkaç ağda randevusunda hemen göremezsiniz, zaman içinde belirgin olacaktır.

Ağda yaptıracaklara tavsiyelerden bir diğeri farklı ağda türlerini araştırmaktır. Bazı ağdalar ısıtılarak bez parçalarına sürülerek kullanılırlar. Bazıları ise soğuk ve hazır olarak satılırlar, bu ağda bantlarını doğrudan yapıştırıp kullanabilirsiniz. Elastik ağda ise esner ve cildi daha az çekerek daha acısız olabilir. Ağdayı evde yapmak veya bir merkeze gitmek de olası seçenekler arasındadır. Sizin için doğru yöntemi bulmak biraz zaman alsa da sonuç buna değecektir. Ağda düzeninizi, kışın bile aksatmadığınızda uzun dönemdeki faydalarını görebilirsiniz. En iyi sonuçlar için ağdayı tüylerin uzama yönüne doğru sürmeyi, bu yönün tam tersine çekmeyi, çekerken cildinizi germeyi unutmayın. Böylece batık gibi sorunların da riski azalmış olur.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

hocam kafamda soru işareti kaldı Ağız yoluyla hamile kalınır mı Meniyi Yutup yutmama konusunda tam emin Değilim Yardımcı olursanız çok memnun olurum I... devamı