Şeker Krizlerine Boyun EğmekKilo vermeye çalışırken, mide ekşimelerini önlerken veya sağlıklı beslenirken şeker yemekten vazgeçmeniz gerekmez. Sadece ne kadar yediğinize dikkat edin.

Kabul edin: Hemen hemen hepimizin şeker tutkusuna karşı bir zayıf noktası vardır. İster çikolata, dondurma, kurabiye ya da kek olsun ister tatlı çörek olsun, ara sıra kendinizi şımartmadan yaşam oldukça sıkıcı olurdu. Ayrıca biz kendinizi ufak bir havucun aslında bir şeker çubuğunu olduğunu düşünerek kandırmanızdan bahsetmiyoruz. Biz gerçek şeylerden konuşuyoruz.

Bir Kadının Diyetini Mahveden 10 Alışkanlık (10 Habits That Mess Up a Woman’s Diet) kitabının yazarı tıp asistanı ve tescilli diyetisyen Elizabeth Somer uymanız gereken ilk önerinin yağsız tatlıları diyetinizden çıkarmak olduğunu söylüyor.    

Somer “Çoğu yağsız tatlıların her bir gramı yüksek yağ içeren versiyonları ile nereyse aynı kaloriyi içerir” diyor. “Ayrıca bu tatlıların kalorisi düşük olsa bile tüm bir kutu tatlıyı bitirerek kendinize hiç yardımcı olmazsınız.” 

Çikolata

Çoğumuz için çikolata içerdiği kalorilere ve mide ekşimesine yol açma olasılığına rağmen baştan çıkarıcıdır. Hem diyetiniz hem de mide ekşimeniz için çözüm? Ufak fakat lezzetli düşünün.

Somer “Eğer canınız çikolata istiyorsa, o zaman çikolatadan başka hiçbir şey işe yaramaz” diyor. Somer istediğiniz tür bir meyveyi dilimleyerek -- çilek, muz, ananas ve kavun iyi seçenekler olabilir – dilimleri çikolata şurubunun içerisine batırın (meyve dilimlerin üzerine çikolata dökmektense meyve dilimlerini çikolataya batırın; bu şekilde daha az kalori alabilirsiniz). Bu size besin değeri yüksek meyveler ile birlikte istediğiniz çikolata tadını verecektir.

Cleveland Kliniğinde beslenme terapisi başkanı olan tescilli diyetisyen Cindy Moore, Dove gibi tatmin edici olmayan fakat antioksidanlar bakımından zengin olan bitter çikolatadan bir veya iki kare deneyebileceğinizi söylüyor.

Meyve ve Kremalı Şekerler

Eğer canınız kremalı bir şey istiyorsa, bal ve meyve ile karıştırabileceğiniz tatlandırılmış yoğurt veya sade yoğurt işinize yarayabilir. Böylece ufak puding porsiyonları; çocuğunuzun beslenmesine koyduğunuz puding kapları ideal olabilir. Moore eğer canınız gerçekten dondurma istiyorsa, kendiniz kaşıklayabileceğiniz kutulardan kaçınmanızı ve çikolatalı çubuk dondurma, vanilyalı çubuk dondurma ve hatta çikolata kaplamalı dondurma gibi tek porsiyon içeren yeni bir şımarma yöntemi bulmanızı öneriyor ve dondurmanız zaten tek porsiyonsa porsiyonlarınızı kısıtlamanızı söylüyor.

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulundaki Sağlıklı Pazartesi Kampanyası başkanı ve klinik doçent doktorlarından Audey T. Cross, meyvenin harika bir tatlı olduğunu söylüyor. Meyvenizin daha fazla tatlıya ve yemek zorunda olmadığınız bir şeye benzemesi için Cross aşağıdaki tavsiyeleri öneriyor:

  • Kavunun üzerine bal damlatın.
  • Muz ve çileği karıştırın ve küp halinde dondurarak dondurma olarak yiyin.
  • Yarım muzu soteleyin veya fırında pişirin ve üzerine bir yemek kaşığı çerez parçaları serpiştirin.
  • En sevdiğiniz üç çeşit dutsu meyveyi alın; bunların yarısını yanmalarını önleyecek kadar su ile pişirin. Pişirdiğiniz meyveleri soğumaya bırakın ve kalan meyveler ile karıştırın. Yarım kap dutsu meyve kompostosunu bir tatlı kaşığı sevdiğiniz dondurma ile karıştırın. 

Birçok beslenme uzmanı konu tatlı atıştırmalar olduğunda önemli olanın ne yediğiniz değil yediğinizin miktarı ve sıklığı olduğu konusunda aynı fikirde. Cindy Moore “Ufak şımartmalar günde bir kez olsa dahi iyidir” diyor.  

New York’ta Columbia Üniversitesi Doğu Yakası Medikal Merkezi Kadın Sağlığı bölümünde tescilli klinik beslenme uzmanı olan Carla Wolper,  “Önemli olan yediklerinizin boyutu” diyor.  Wolper “Eğer kendinizi baştan çıkarırsanız ve beş kurabiye veya beş çikolata karesi alırsanız, çok fazla kalori tüketirsiniz” diyor ve yaklaşık olarak 450 gramlık bir tatlının 3.500 kalori içerdiğini ve günde tek bir şeker çubuğunun mevcut; kilonuzu korumak için vücudunuzun ihtiyacı olan kaloriden 250 kalori daha fazla olduğunu; bunun yıl sonunda size ekstra 12 kilo kazandıracağını açıklıyor.     

Wolper sonuç olarak eğer yemek istiyorsanız “gerçek şeyi” yemenizi; fakat fazla yemek yerine porsiyonunuzu küçültmenizi söylüyor.

Wolper “Kalorilerinizi kısıtlayabilirsiniz; fakat yine de kendinizi tatlı bir şeyler ile ödüllendirin” diyor.

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Merhaba benim babam 53 yaşında yaklaşık 120 kilo 1.86 boyunda gunluk spor yapmasa bile hareket ediyor hipertansiyonu var kalp krizi riski varmı... devamı