Nedir

3 Saat Diyeti Nedir?

İçinde fıstık ezmesi olan ve hiçbir ‘kötü’ yiyecek olmayan bir diyet istiyorsanız 3 Saat Diyeti size uygun bir plan.

Fitness gazetecisi ve 3 Saat Diyeti: Düşük Karbonhidratlı Diyetler Sizi Nasıl Şimanlatır ve Zamanlama Sizi Nasıl İnceltir (The 3-Hour Diet: How Low-Carb Diets Make You Fat and Timing Makes You Thin)’in yazarı Jorge Cruise planına o kadar güçlü inanıyor ki okuyucularını gerçekten şeker yemeye teşvik ediyor. Her gün.

Ama Cruise’un diyetinin gerçek anahtarı- porsiyon kontrolünden başka (tüm bir  çubuktansa küçük çikolata parçalarını tavsiye ediyor)- bir zamanlama üçlemesi içeriyor:

  • Uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı edin
  • Bundan sonra her üç saatte bir yiyin
  • Yatmadan üç saat önce yemeyi bırakın

Cruise bu şekilde yemek yemenin BMH’yi (bazal metabolizma hızı- vücudunuzun kalorileri ne kadar hızlı yaktığı) arttırdığına, enerjiyi yükselttiğine ve iştahı azalttığına tutkuyla inanıyor.

Her ne kadar insanlar bu planla başarılı kilo vermeyi bildirseler de üç öğünü beş veya altı daha küçük öğüne yaymanın metabolik bir iyileşme olup olmadığı hususunda bir görüş birliği henüz yok.

Neler Yiyebilirsiniz

3 Saat Diyetinde Ne Yiyebilirsiniz

Cruise, ‘zamanlamanın yanı sıra porsiyonlar da çok önemli,’ diyor. Bu yüzden yazar gerçekte ne yeneceğini öğütlemiyor- daha çok ne yediğinizi gözünüzde nasıl canlandıracağınızı öğütlüyor.

22 cm.lik bir tabak imgesiyle başlayın. Bu tabağın üzerinde dört şey ‘göreceksiniz’:

  • Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde karbonhidrat porsiyonunuzu temsil eden bir rubik küp(zeka küpü)
  • Her bir öğünde protein porsiyonunuzu sembolize eden bir deste iskambil kağıdı; bu yaklaşık olarak 85 gr. ve Cruise sevdiğiniz herhangi bir şey olabileceğini söylüyor- tavuktan peynire, yumurtaya ve balığa kadar.
  • Bir su şişesi kapağı tabağınızdaki yağ miktarını temsil ediyor- bir çay kaşığından biraz daha fazla. Bu salata sosu, tereyağı, zeytin yağı olabilir- dilediğiniz herhangi bir yağ.
  • Görsel olarak üç DVD kutusunu üst üste koyun; bu, her öğünde ne kadar sebze veya meyve yiyeceğinizi temsil ediyor.

Cruise kötü yiyecek değil, yalnız kötü porsiyonlar olduğuna inanıyor. Bu ‘görsel zamanlama’ metodunu kullanarak tüm öğünlerin yaklaşık 400 kaloride dengelendiğini fark edeceğinizi söylüyor. Doğru porsiyonu, doğru zamanda yemeyi öğrenirseniz kilo vereceğinizi savunuyor.

Nasıl İşe Yarıyor

3 Saat Diyeti Nasıl İşe Yarıyor

Diyetin adının ima ettiği gibi 3 Saat Diyetinde zamanlama en önemli şey.

Kahvaltı sabah saat 7’de. Üç saat sonra, öğleden önce saat 10’da 100 kalorilik bir atıştırma var; Cruise 100 kalorilik porsiyonlar halinde önceden ambalajlanmış atıştırmalık paketlerini tavsiye ediyor. Atıştırmanızdan üç saat sonra öğle yemeği geliyor. Yine üç saat sonra bir diğer 100 kalorilik atıştırma, bunu üç saat sonra akşam yemeği takip ediyor.

Akşam yemeği sırasında veya hemen sonra küçük 50 kalorilik bir ikram var. Burada bu son kalemden tırtıklama zamanlamanız yatmadan üç saat önce olmalı. Bundan sonra yemek yok.

Cruise, ‘her üç saatte bir yediğinizde bu, vücudunuza metabolizmasını sürekli resetlemeyi öğretiyor. Bu öğünleri her yiyişiniz vücut için neredeyse bir antrenman gibi.’

Her üç saatte bir yiyerek karın yağınızı azaltıyorsunuz diyor Cruise, haftada 900 gr. yakıyorsunuz, kas kaybı olmadan. Daha sonra her zaman üçsaatte bir yediğinizden tekrar tekrar metabolizmanızı resetliyor, sürekli yağ yakıyorsunuz.

Cruise, bu vücudunuza bir yeme antremanı sunuyor, diyor, böylece yağı ve suları bazal metabolik hızınızda tüketiyor. ‘Ve bu muhteşem bir şey.’

Uzmanlar Ne Diyor

3 Saat Diyeti Hakkında Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlara göre ise günde ister üç ister altı öğün yiyin ‘bazal metabolizma hızını kararlı bir şekilde hızlandırdığı gösterilen tek şey egzersiz.

Herkes değil ama bazı insanların her üç saatte bir yiyerek daha enerji dolu ve daha az aç hissedebilecekleri doğrudur.

Daha sık yemek yediklerinde kilo aldıklarını fark eden veya iş baskıları nedeniyle basitçe her üç saatte bir yiyemeyenler var.

Ve yakın tarihli bir çalışmada bazal metabolik hız öğün zamanlamasından etkilenmedi. Yeme sıklığının kişinin genel metabolik hızı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını gösteren başka çalışmalar da var.

Oysa bir diğer yandan insanların kahvaltı etmesini sağlamak büyük bir gelişme ve insanların kilo vermesine ve kilo yönetimine yardımcı olmada uzun süreli, kanıtlanmış bir yol olacaktır.

Dikkat Edilecekler

Düşünülecekler

Genel olarak porsiyon kontrolü üzerinde ısrarcılığı ile üç saat diyeti duyarlı bir “alınan kalori-verilen kalori” yaklaşımına indirgeniyor. Yani yaktığınız kalori miktarına göre tükettiğiniz kalori miktarını azaltırsanız, kilo verirsiniz.

O halde 3 Saat Diyeti Size Uygun mu?

Planın günde beş veya altı öğüne dayanması bazı uzmanları duraklatıyor. Günde yemek yemek veya atıştırmak için ne kadar çok oturursanız aşırı yeme olasılığınız da o kadar artar, görüşünde olan uzmanlar da var.

Bir öğünde veya atıştırırken küçük miktarda yemekte zorlanıyorsanız (başladıktan sonra durmakta zorlanıyorsanız) sizin için günde beş veya altı kez yemek yemenin en iyi yol olması pek muhtemel değil.

Önde gelen diyetisyenler için olumlu olan kitabın yaklaşımı ve programın genel olarak dengeli olması. Saate göre yemek yemekte zorlanmayanlar için bu kitap birkaç kilo vermeyi daha kolay hale getirebilir; ama uzun vadeli kilo kaybı için fiziksel aktiviteyi de eşit derecede önemli bir bileşen yapmış olsaydı daha iyi olurdu.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı