Nedir

Sevecen Diyet: Nedir

Kendinden önceki birçok ünlü aktris gibi Alicia Silverstone muhteşem görüntüsünün ve çekici figürünün sırlarını açığa vurduğunu anlattığı bir kitap yazdı. The Kind Diet’de Silverstone sağlığını ve güzelliğini içinde, ‘kötü’ et, süt ürünleri, beyaz şeker ve işlenmiş olmayan, tamamen organik yiyecekler, vegan diyetine atfediyor.

The Kind Diet’de, tutkulu bir hayvan hakları savunucusu ve çevreci Silverstone, bitki esaslı bir diyetin yalnız vücudunuz için iyi olmakla kalmadığını, aynı zamanda hayvanları da koruduğunu ve yapabileceğiniz ‘en yeşil’ şeylerden biri olduğunu söylüyor.

Silverstone, ‘bitki esaslı bir diyet hayvansal ürünlerin gerektirdiğinden daha az yakıt, su ve başka doğal kaynak gerektirir ve vegan bir diyet uygulayarak kilo vermek, kendi sağlığınızı ve gezegenimizin sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir,’ diyor.

Vegan ve vejetaryen beslenme, daha fazla tüketici, bitki esaslı beslenmenin sağlık, çevre ve etik faydalarını keşfettikçe popülerleşiyor. (Burger King bile vejetaryen burgerler sunuyor bu günlerde.)

Beslenme uzmanları, sağlayabileceği birçok sağlık faydası için bitki esaslı bir diyetle beslenmeyi savunuyor. Vegan bir diyet meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kabuklu yemişler, fasulyeler ve soya ürünleri gibi bitkisel yiyeceklere dayanan - ve hayvansal ve aşırı işlem görmüş ürünler barındırmayan- bir diyet, lezzetli, besleyici olabilir ve kilo vermeyi teşvik edebilir.

Yine de beslenme uzmanları diyetinizden tüm hayvansal ürünleri çıkardığınızda          kalsiyum, demir ve B12 ve D vitaminleri gibi esaslı besin maddelerinin eksikliğine yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunuz yolunda uyarıda bulunuyorlar. Bu sebeple, yağsız ve az yağlı hayvansal ürünlere izin vermeye meyilliler.

Neler Yiyebilirsiniz

Sevecen Diyet: Ne Yiyebilirsiniz

Silverstone okuyucuları, tam tahıllar, deniz bitkileri ve birçoğumuzun hiç tatmadığı dikon, shoyu ve lotus kökü gibi yiyecekler açısından zengin, organik (mümkün olduğunda), bitki esaslı bir diyete geçmeye cesaretlendirmek için çetin bir savunma yapıyor.

Kitapta vejetaryen beslenmenin Silverstone’un dediği gibi, ‘yeşil ve karton yemekle ilgili olmadığını kanıtlayacak tatlılar dâhil kulağa lezzetli gelen 100 tarif var.

Beyaz şeker, işlenmiş gıdalar, kahve, alkol, hayvansal ürünler ve yapay herhangi bir şey- tatlandırıcılar dâhil- yasak bölge. Agave gibi doğal şekerler bile küçük miktarlarda tüketilmeli.

Sevecen Diyette tipik bürgün aşağıdaki gibi olabilir:

  • Kahvaltı: Avokado ve domatesle tost
  • Öğle yemeği: Vejetaryen buritto
  • Akşam yemeği: Marinara sosu, pekan cevizli seitan (buğday gluteni), buharda pişmiş brokoli ve sarmısaklı ekmek.
  • Atıştırma: Fıstık ezmeli küçük dilimler veya bir parça meyve.

Nasıl İşe Yarıyor

Sevecen Diyet: Nasıl İşe Yarıyor

Okuyucular. Sevecen Diyet’e farklı giriş noktalarından girmeyi seçiyorlar, başlangıçtaki ‘flört etme’ aşamasından ‘son süper kahraman’ aşamasına kadar. Flört seviyesi okuyucuları yavaş yavaş etleri bitki esaslı gıdalarla değiştirmeye cesaretlendiriyor ve bir sonraki seviyeye atlamak için etkilerinin hemen görüleceğini iddia ediyor. ‘Vegan’ bir sonraki aşama; tüm hayvansal ürünler elimine ediliyor ama et alternatiflerine, tahıllara, meyvelere ve sebzelere izin veriliyor. Son ‘süper kahraman’ aşaması daha çok tahıllar ve deniz bitkileri üzerine inşa edilmiş bir diyet.

Anekdotlar, pişirme öğütleri, dışarıda yeme stratejileri ve motive edici ipuçları, okuyucuları bir sonraki aşamaya geçmeden önce dört hafta seçilen plana bağlı kalmaya teşvik ediyor.

Silverstone, ‘kalori saymak yok, yoksunluk yok, benim mantram bu ve plana uyarsanız kilo verebilirsiniz,’ diyor. Hızlı kilo kaybı için diyet yapanlar süper kahraman planını (toplam yaklaşık 1,600 günlük kalori) haftada altı gün uygulamaya cesaretlendiriliyor.

Silverstone, ‘planla 6-8 kilo verdim ve neredeyse diyete başladıktan iki hafta kadar daha kısa bir süre sonra büyük bir yücelme hissettim,’ diyor. ‘Cildim parlıyordu, tırnaklarım daha güçlüydü ve vücudum doruk performansla çalışıyordu çünkü diyetimdeki tüm çöpleri temizlemiştim.’

Kişisel deneyimleri ve felsefesine dayanarak Silverstone ayrıca vegan yaşam tarzının daha temiz bir cilde, daha yüksek enerji seviyelerine, zihinsel berraklığa ve daha yumuşak sindirim fonksiyonuna yol açacağını iddia ediyor.

Egzersiz olarak Sevecen Diyet haftada üç veya beş gün dışarı çıkıp yürümeyi, arkadaşlarla oyun oynamayı veya spor yapmayı, yoga yapmayı veya eğlenceli egzersizleri tavsiye ediyor. Silverstone spor salonunun zor koşullarındansa doğa ile bütünleşmenizi sağlayan aktiviteleri tercih ediyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Sevecen Diyet: Uzmanlar Ne Diyor

Vejetaryen bir yaşam tarzının sağlıklılığı hakkında hiçbir şüphe yok.

Vegan veya vejetaryen diyetin, doğru bir şekilde planlanırsa güvenli olabileceği biliniyor. Uzmanlarca, etsiz bir öğün planının obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserlerin oranlarını azaltabileceği belirtiliyor. Çalışmalar vejeteryanların sadece daha az doymuş yağ ve kolesterol değil aynı zamanda potasyum, magnezyum, C vitamini ve lif gibi belirli besin maddelerini de aldıklarını gösteriyor.

“Bitki besinlerin gücü şaşırttı ve yedikleriniz gerçekten ilacınız olabilir,” diyor Go Green, Get Lean’ın yazarı, diyetisyen Kate Geagan. ‘Veganlar et yiyenlere göre daha uzun yaşamaya, daha düşük kolesterol ve kan basıncına sahip olmaya ve daha az kilolu olmaya meyilliler.’

‘Eğer insanları hayvansal gıdaları azaltmaya teşvik edebilirsek çok yağlı etlerden ve peynirlerden gelen arterleri tıkayan doymuş yağ miktarını azaltarak diyetlerini iyileştirebiliriz-ve aynı zamanda karbon ayak izimizi de azaltırız.’

Aslında American Journal of Clinical Nutrition’ın Mayıs 2009 sayısındaki bir çalışma vejetaryen olmayan bir diyetin vejetaryen bir diyetten 2,9 kat daha fazla su, 2,5 kat daha fazla primer enerji, 13 kat daha fazla gübre ve 1,4 kat daha fazla böcek ilacı gerektirdiğini buldu.

Geagan, Sevecen Diyeti uygulayarak kilo verebileceğinizi ve daha sağlıklı beslenebileceğinizi ama daha parlak cilt gibi diyete atfedilen diğer faydaların anekdotsal olduğunu söylüyor.

‘Sonunda vegan bir diyet yeterli kalsiyum, D vitamini ve B12 vitamini aldığınızın farkında olduğunuz sürece bazı besinsel sınırlamaları ile süper sağlıklı, daha az yağlı ve düşük kalorili vegan bir diyet.’ (Besleyici maddelerin garantisi olarak günlük bir multivitamin almayı öneriyor.)

Geagan’ın kitaba eklenmiş olduğunu görmekten memnun olacağı bir şey: Tariflerin besinsel analizi. Okuyucuların protein ve lifin ne kadar yüksek ve yağın, sodyumun ve kalorilerin düşük olduğunu görmelerinin, onları yeni yiyecekleri denemeye daha fazla cesaretlendireceğini söylüyor.

Dikkat Edilecekler

Sevecen Diyet: Düşünülecekler

Sevecen Diyet, yiyeceklerin nereden geldiği ve kalçalarımızın ötesinde etkileri hakkında okuyucuları bilinçlendirerek iyi bir iş yapıyor ve çoğu kişi daha fazla bitkisel besinin,      daha az hayvansal ürünün (özellikle çok yağlı olanlar) olduğu bir diyete geçmenin faydasını görecektir.

Sevecen Diyet herkese göre değil ama vejetaryen bir diyet denemek istemişseniz ‘flört’ aşaması daha fazla bitkisel besinle beslenmenin denemesini yapmanın hoş bir yolu. ‘Süper kahraman’ aşamasına götürmek muhtemelen çoğu insan için çok zorlayıcı olacaktır, çünkü fedakârlığı, kendini adamayı ve bir diyetisyen veya sağlık uzmanına danışmayı gerektiriyor.

Sonuçlar

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı