Bebek: Bebeğinizin tepeden kalçaya kadar uzunluğu artık 10,92 ila 11,68 cm arasındadır ve neredeyse 79,38 gramdır. El tırnakları tam oluşmuştur ve başın üzerinde küçük tüyler, lanugo, uzayabilir. Kollar ve bacaklar hareket etmektedir. Sinir sistemi çalışır ve kaslar bebeğinizin beyninden gelen uyarıcılara tepki verir. Doktorunuzun muayenehanesinde bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Anne adayı: Rahminiz bu zamana kadar önemli ölçüde büyümüştür ve yaklaşık ağırlığı 248 gramdır. Sonraki birkaç hafta süresince “hayat belirtileri” de denilen bebeğinizin hareket etmeye başladığını hissetmeye başlayabilirsiniz. Belirtiler, genellikle bir gaz kabarcığı ya da hoş çırpınma hareketleridir. Daha sık oldukça, bunun bebeğiniz olduğunu anlarsınız. Vücudunuzda başka fiziksel değişimler de gerçekleşmektedir. Büyümekte olan fetüsünüzü desteklemek için artan kan hacmi burun kanamalarına ve bacaklarınızdaki toplardamarların daha belirgin olmasına neden olabilir. Rahminiz yer değiştirmektedir, yani çok sık idrara çıkmanız gerekmez.

Haftanın tüyosu: Eğer bacaklarınızdaki toplardamarlar şişmeye başlarsa, destek çorapları kullanmayı, yapabildiğinizde ayaklarınızı yükseltmeyi ve kan akışınızı iyileştirmek için egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocm hamile oldogumu yeniogrendim kan degerim 641,55cikti normalmi keseyi haftaya gorcez dediler cvp lutfen en son adet tahrigim 16.09.2914 cvp hocm... devamı