Eğer çocuğunuz grip ve benzeri bir hastalıkla savaşıyorsa, iyiye gittiğini sanarken kötüleşmesi sizi endişelendirebilir. Zatürre akciğerlerin genellikle ciddi olan bir enfeksiyonudur ve genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar. Belirtiler benzerdir dolayısıyla ayırt etmek zordur ama gribin zatürreye dönüştüğünün bazı işaretleri vardır. Bu işaretleri görürseniz mutlaka doktora başvurun.

Hem gripte hem zatürrede yüksek ateş ve üşüme görülür ve genellikle aniden ortaya çıkarlar. Fakat zatürrede üşümeler çok daha şiddetlidir, dişler titrer ve ateş daha yüksektir. Gribin ateşi üç dört gün sürerken, zatürrenin ateşi devam eder. Eğer çocuğunuz gripten sonra iki üç gün iyi hisseder ve sonra tekrar ateşlenme başlarsa zatürre olabilir.

Eğer zatürresi varsa çocuğunuz nefes almakta zorlanır ve bu aniden başlar. Bu genellikle zatürrenin fark edilen tek işaretidir. Nefes alırken horultu veya ıslık, çok hızlı veya zorla nefes alma gibi durumlar görülür. Kaburga kasları her nefeste içeri çekilebilir. Ayrıca hızlı nabız atışı da görülebilir.

Grip sırasında çocuğunuz çokça öksürebilir ancak zatürrede bu neredeyse garantidir. Öksürük şiddetli, kuru olacaktır ve genellikle göğüs ağrısı ve sıkışmasıyla görülür. Bu belirtiler ilk 12 ila 36 saat sonrasında şiddetlenir.

Grip genellikle baş ve vücutta ağrılara sebep olur ama zatürrenin ağrısı belirli bölgelerde yoğunlaşır. Göğüste keskin, batar gibi bir acı olabilir veya enfeksiyon akciğerin daha derinlerindeyse karın bölgesinde ağrı olabilir.

Çocuklar bazen grip olduklarında kusabilir veya ishal olabilirler. Zatürrede kusma oldukça sıktır ve iştah kaybı görülür. Daha büyük çocuklar çok yemek seçmeye başlar ve yemeyi reddedebilirler. Çocuğu yemeye çok fazla zorlamak iyi değildir ama özellikle de ateşi varsa bolca sıvı içmesi kesinlikle önerilir.

 

Grip çocuğunuzu enerjisiz bırakırken zatürre genellikle az miktarda etkiler. Normalden daha az aktif olacaktır ama gribe oranla daha hareketli olduğu görülebilir. Eğer zatürrenin ciddi bir vakası varsa akciğerdeki oksijen eksikliğinden dolayı dudaklar veya tırnaklar mavi veya griye dönebilir. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı